Microsoft rezygnuje z instalacji aplikacji bez zgody użytkownika

Windows 10

W ciągu ostatnich kilku dni wielu użytkowników systemu Windows 10 zauważyło, że oprogramowanie wymuszało nieoczekiwane ponowne uruchomienie komputera w celu instalacji aplikacji PWA. Po restarcie maszyny w menu Start pojawiały się internetowe odpowiedniki aplikacji pakietu Office. Takie praktyki nie zostały przychylnie przyjęte przez internatów. Na szczęście Microsoft szybko zareagował.

Niechciane, a domyślnie instalowane programy w Windows 10 to nic nowego. Dorzucają je producenci laptopów oraz sam Microsoft. Chyba każdy widział w Menu Start ikonkę gry Candy Crush Saga, która przez długi czas była domyślnie dorzucana do “dziesiątki”.

Błąd czy zaplanowane działanie?

Nietypowe zachowanie związane z Office PWA zostało po raz pierwszy zauważone przez testerów w programie Windows Insider, ale później również osoby niebędące niejawnymi testerami zaczęły zgłaszać, że aplikacje internetowe są instalowane bez żadnej interakcji. Teraz Microsoft tłumaczy, że te procesy wywołane zostały częściowo przez błędne działanie przeglądarki internetowej Edge z silnikiem Chromium.

Microsoft wstrzymał taką formę wdrażania aplikacji internetowych do czasu opracowania lepszej i bardziej przystępnej metody. Skróty do aplikacji webowych można usunąć z poziomu ustawień systemu Windows 10 (Ustawienia -> Aplikacje).

Źródło: WindowsLatest, via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *