Internet Explorer bezpieczniejszy od Chrome i Firefox

Internet Explorer przez długi czas był uważany za bramę dla wszelkiego rodzaju zagrożeń. Większość użytkowników porzuciło IE dla innych przeglądarek ze względu na ich wyższe bezpieczeństwo i lepsze funkcjonalności.

Przez wiele lat głównymi konkurentami IE były Firefox, Safari oraz Opera. W 2008 roku Google udostępnił nową przeglądarkę, Google Chrome, która święci triumfy poszerzając grono użytkowników. Google wdał się z Operą w wyścig o szybszą przeglądarkę. Czy złoty medal na sto metrów nie kosztuje Google zbyt wiele innych ważnych funkcji?

“Brudna Dwunastka” to lista programów stworzona przez producenta oprogramowania typu security Bit9. Lista uwzględnia informacje z publicznej bazy danych National Institute of Standards and Technology sporządzonej ze względu na ilość luk.

Lista umieściła Google Chrome na miejscu pierwszym z 76 odkrytymi lukami. Przeglądarka Apple Safari ma 60 luk, Microsoft Office ma ich 57. Harry Sverdlove z Bit9 zauważył, że lista dotyczy wielu rodzajów luk, a niektóre z nich umożliwiają ataki, które mogą zniszczyć cały system. “Brudna Dwunastka” ukazuje trendy i zwraca uwagę na konieczność aktualizowania oprogramowania.

Firma znalazła w tym roku 3268 luk, które stworzyły całą listę zagrożeń. Najbezpieczniejsza okazuje się przeglądarka Opera, która ma zaledwie 6 luk. Niechlubne pierwsze miejsce przeglądarki Google to dla jednych poważny znak, jednak łatwo można podważyć wyniki. W tym roku firma zmieniła kryteria. Być może według dawnych kryteriów tytuł “brudnej” uzyskałaby znów przeglądarka Mozilla Firefox?

Brudną Dwunastkę można zobaczyć poniżej:

 1. Google Chrome – 76
 2. Apple Safari – 60
 3. Microsoft Office – 57
 4. Adobe Acrobat – 54
 5. Mozilla Firefox – 51
 6. Sun Java Development Kit – 36
 7. Adobe Shockwave Player – 35
 8. Microsoft Internet Explorer – 32
 9. RealNetworks RealPlayer – 14
 10. Apple Webkit – 9
 11. Adobe Flash Player – 8
 12. Apple Quicktime oraz przeglądarka Opera (ex aequo) – 6

Źródło: Neowin, INSTALKI.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *