Koniec wsparcia dla Windows XP SP2 i Windows 2000

Dziś, 13 lipca 2010 roku dobiega końca okres wsparcia technicznego dla systemów Windows 2000 oraz Windows XP SP2. Zgodnie z zaleceniami producenta należy zaopatrzyć swój system w najnowsze wydanie Service Packa lub przejść na nowszą edycję Windowsa.

Koniec wsparcia dotyczy Windows XP z dodatkiem Service Pack 2 oraz wszystkich edycji Windows 2000, w tym wersji Professional i wydań typu Server. W praktyce oznacza to, że dla wymienionych systemów nie będą wydawane aktualizacje zabezpieczeń nawet w przypadku wykrycia krytycznych luk. Użytkownicy popularnego Windowsa XP powinni zainstalować Service Pack 3 – aktualizacje dla tego systemu będą dostarczane co najmniej do 2014 roku.

Więcej informacji na temat cyklu wsparcia technicznego znaleźć można na stronach pomocy technicznej Microsoftu.

Źródło: Microsoft

13 thoughts on “Koniec wsparcia dla Windows XP SP2 i Windows 2000

 1. Użytkownicy popularnego Windowsa XP powinni zainstalować Service Pack 3 – aktualizacje dla tego systemu będą dostarczane co najmniej do 2014 roku.

  LUDZIE CZYTAJCIE 😉

 2. A ja mam takie jedno pytanko. Nie ma już wsparcia dla Windows XP sp2 a dla Windows XP sp3 jest wsparcie? Mam właśnie sp3 w swoim systemie i ostatnio jakieś wrześniowe aktualizację się ściągnęły.

 3. Szkoda, że już nie będzie wsparcia dla starego, dobrego XP-ka. bardzo dobry system. Testowałem Windows 7 64 bit beta i nie zauważyłem problemu z 32 bitowymi programami. No cóż trzeba przesiąść się na Windows 7 🙂

 4. sashini za przeproszeniem bzdury gadasz. XP SP1 od SP2 i SP3 nie różni się z wyglądu niczym, zmiany są w samym działaniu systemu. Jedyna opcja jaka dojdzie (chyba że w sp1 już była, nie pamiętam) to wbudowany firewall przy którym nic nie trzeba robić, więc zaktualizuj system, w pracy nie zobaczysz różnicy, a napewno będzie bezpieczniej:)

 5. ja u siebie na laptopie posiadam windows 7, ale moi rodzice maja xp i to sp1,
  i przechodzić na nowszy byłoby ciężko ponieważ ledwo opanowali ten ..
  a nowy system trochę kosztuje .. już nawet na tamten komputer przeglądarka nie chciała się ściągnąć ;//

 6. Żadnych łatek wypuszczać już nie muszą. Definitywnie zakończyli choćby łatanie słynnego NT 4 SP6a, były postSP6 i fixy aż w 2006 roku koniec końców system podatny na exploity na chwilę obecną w ilości 37 (secunia), to samo będzie z XP SP2, wszak tu jeszcze przejście na SP3 jest bezbolesne.
  Pozdr. E

 7. No to lipa, bo 50 % ludzi w firmach ma xp sp2, a exploit z obsluga *.lnk nie da wkrotce zyc, zaloze, sie, ze w tej sytuacji, MS wyda jeszcze łątkę na SP2, zobaczymy zreszta w sierpniu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *