Linux Foundation opracowuje sposób na uruchomienie Linuksa na komputerach z Windows 8

Od pewnego czasu wielu producentów oprogramowania podejmuje wysiłki w celu zaproponowania sposobu uruchamiania systemów operacyjnych opartych na jądrze Linux w komputerach z systemem Windows 8. W październiku, Linux Foundation ogłosiła, że zespół deweloperów wymyślił sposób, który pozwala każdej wersji wolnoźródłowego OS na instalację i poprawne działanie na komputerze z “ósemką”.

Od kiedy Microsoft skonfigurował Windows 8 z opracowanego przez Intel interfejsu Unified Extensible Firmware Interface (UEFI), który w zamyśle służy wzmocnieniu zabezpieczeń, korzystanie z dwóch systemów operacyjnych na tym samym komputerze stało się trudniejsze. Linux Foundation twierdzi, że jest rozwiązanie problemu, które wymaga “…uzyskania klucza Microsoft, którym podpiszemy mały pre-bootloader, który uruchomi boot loadera do uruchomienia Linuksa (lub inny system operacyjny).”

Minął już ponad miesiąc od tego ogłoszenia, więc ZDNet.com skontaktował się z autorem ogłoszenia z Linux Foundation, Jamesem Bottomley’em. Okazało się, że Linux Foundation jest o krok od podpisania umowy z Microsoft oraz “o krok od wydania binariów” wspomnianego oprogramowania.

Bottomley dodał, że pojawiły się pewne problemy techniczne, które utrudniały wydanie rozwiązania. Okazało się, że leżą one po stronie Microsoft. “Nie jestem pewien, jak długo to potrwa, ale mam nadzieję, że jeszcze tylko kilka dni”, powiedział JB.

Źródło: Neowin, LinuxStickers

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *