WSJ: Akcje Microsoftu lepszą inwestycją długoterminową niż akcje Apple?

Jeśli ktoś zainwestował 10.000 dolarów w Microsoft 10 lat temu i reinwestował dywidendy przysługujące z akcji, dziś będzie miał tylko 13.000 dolarów. Dla porównania, osoba, która kupiła akcje Apple, miałaby 700.000 dolarów. Oczywiście ostatnia dekada była znakomita dla Apple. Wkrótce jednak może się to zmienić. Coś takiego jak “pakiet Office na tabletach” może być nową szansą na pomnożenie zysków Microsoftu, piszą analitycy The Wall Street Journal.

Sukces Microsoftu w przyszłości może wiązać się z kilkoma głównymi produktami, które są “lepkie”. Chodzi o produkty, z których użytkownicy nie chcą rezygnować. Jednym z tych produktów jest najpopularniejszy pakiet biurowy, Microsoft Office. Microsoft próbuje rozszerzyć dominację Office włączając pakiet do produktów z mobilnym systemem Windows RT. To posunięcie “sprawia, że tabletki staną się wygodnym zamiennikiem dla laptopów w przedsiębiorstwach. Użytkownicy będą mogli pracować nad solidnymi arkuszami kalkulacyjnymi, prezentacjami danych itp.”

Co najmniej jeden poważny inwestor zgodził się z teorią autora artykułu z WSJ, Arendsa. Steve Russell, dyrektor inwestycyjny z London’s Ruffer & Co. powiedział, że perspektywy Microsoftu wyglądają lepiej niż przyszłość Apple.

“Do tej pory określiłbym Microsoft jako porządną spółkę czerpiąca spokojne zyski bez wprowadzania zmian” powiedział Russell. “Teraz MS uruchamia zestaw nowych produktów, które mogą po prostu wszystko zmienić w tym układzie.” Podobne trendy zauważył ostatnio Steve Wozniak, legendarny założyciel Apple. Jego zdaniem, Microsoft może stać się bardziej innowacyjny od Apple.

Apple, dla porównania, nie posiada szerokiej gamy produktów, które przyczyniają się do jej sukcesu. Sprzedaż sztandarowych urządzeń, jak iPhone i iPad, szacuje się na 80 procent zysku brutto spółki w tym roku. Wiele z tych dochodów pochodzi z dużych marż zysku urządzeń Apple. Teraz jednak rynek smartfonów i tabletów staje się coraz bardziej gęsty, toteż trzeba będzie zainwestować w innowacje lub rywalizować cenowo, wnioskuje Arends.

iPhone - innowacyjny

Niewiele się zmieniło w przypadku dwóch kluczowych produktów firmy Apple w ostatnich latach. Nie wydaje się, że Apple czeka także zmiana wysokich marży. Warto jednak przypomnieć, iż akcje Apple spadły w ciągu ostatnich tygodni z poziomu rekordu wszech czasów z 705 dolarów do wartości 515 dolarów.

Źródło: Neowin, WSJ, Kwejk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *