Po 20 latach Microsoft aktualizuje paletę kolorów w wierszu poleceń

Wiersz polecenia, czyli popularne okienko cmd.exe, przydaje się zaawansowanym użytkownikom komputera, którzy w szybki sposób chcą wykonać jakąś czynność w systemie Windows.

Nieco bardziej zorientowane w temacie osoby wiedzą, że kolory w wierszu polecenia można dowolnie zmieniać. Możliwa jest zarówno modyfikacja tła, jak i barw samego tekstu.

Od ponad 20 lat w wierszu polecenia dostępna była ta sama paleta kolorów. Obecnie sprawia ona wrażenie nieco wyblakłej, dlatego też Microsoft pokusił się o aktualizację.

paleta barw cmd.exe
Na górze stara, na dole nowa paleta barw w CMD

Nowe barwy są nieco bardziej jaskrawe, aby lepiej prezentowały się na współczesnych monitorach. Zestaw kolorów jest praktycznie taki sam, choć stary turkusowy został zastąpiony przez błękit.

Czy z perspektywy zwykłego użytkownika ma to jakieś znaczenie? Niespecjalnie. Po prostu wykorzystywany przez niego schemat kolorów w CMD będzie nieco jaśniejszy. Nie ma to jednak żadnego wpływu na funkcjonowanie wiersza polecenia.

Odświeżona paleta barw jest dostępna w testowej wersji Windows 10 oznaczonej numerem 16257. Można ją wyświetlić wyłącznie w przypadku, gdy zainstalujemy system na czysto. Wykonanie klasycznej aktualizacji sprawi, że nadal dostępne będą stare barwy.

Źródło: The Verge via Instalki

1 thoughts on “Po 20 latach Microsoft aktualizuje paletę kolorów w wierszu poleceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *