Microsoft apeluje o sterowniki

Microsoft uczy się na własnych błędach, przynajmniej taki wniosek można wysnuć z apelu jaki MS skierował do producentów sprzętu. Koncern z Redmond chce aby producenci poważnie potraktowali kwestę kompatybilności i już teraz zabrali się za tworzenie sterowników pracujących pod Windows 7.

Wszyscy pamiętają sytuację jaka miała miejsce zaraz po premierze Visty – urządzenia nie były gotowe na nowy system, brak sterowników był bolączką wielu producentów. Wielu z nich winę za zamieszanie ze sterownikami przenosi właśnie na Microsoft który wielokrotnie przekładał datę premiery Windows Vista. Niejasny termin wydania systemu spowodował, że firmy nie mogły dostatecznie dobrze zaplanować planu wydawniczego dla nowych sterowników.

Podczas konferencji WinHEC 2008 Microsoft podkreślał, że obecnie sytuacja wygląda inaczej niż w przypadku premiery poprzedniego systemu. Windows 7 to system który jest w dużym stopniu kontynuacją rozwiązań zapoczątkowanych w Viście więc sterowniki (w większości) powinny być kompatybilne. Inaczej sprawa wyglądała w przypadku przejścia z XP na Vistę ponieważ model obsługi sprzętu w tych dwóch systemach wyglądał bardzo odmiennie. Jak wynika z zapowiedzi Microsoftu producenci będą musieli dokonać niewielkich zmian w celu zachowania kompatybilności. Dodatkowo planowany jest szeroki program beta który umożliwi testowanie wielu rozwiązań.

Autor: Mateusz Ponikowski
Źródło: APC Mag

3 thoughts on “Microsoft apeluje o sterowniki

  1. Odpaliłem nowy komputer zakupiony 9 stycznia 2009r. Płyta gigabait 790x, Phenom 9850 Black ed. Grafika 4870 Gainward 512 Golden Sample, Ram Vitesta 1066 4Gb, Moja opinia jest taka ani wersja 32 bit ani 64bit nie działała poprawnie, to znaczy sterowniki od płyt nie dawały się poprawnie zainstalować, nawet te pobrane ze strony producenta. System niby działał stabilnie tylko dawał ciągłe nadmierne obciążenie czterch rdzeni procesora. Obciążenie to oscylowało w granicach 15 do 20% na trzech rdzeniach i ok 70 do 80% na czwartym, sprawdzałem to różnymi programami.Wgrałem “starego” XP stery poszły super obciążenie spadło od 0 (zera)do 1,2 procent Omawiane sytuacja miała miejsce w tak zw spoczynku tj. bez uruchamiania aplikacji tylko przy “avascie”. Tak że moim zdaniem na Windows muszę poczekać aż coś poprawią.

  2. juz jkais czas po premieze visty a steow nadal nie ma. tak samo bedzie z win 6.1 jak narazie to zadna inowacja plus nowy SUPERBAR jesli tylko dla paska zadan mam instalowac system to dzieki. na swiezym systemie seven pochlania az 800 MB pamieci (czyli wiecej niz vista. duzo konfiktow sprzetowych. moze jak wyjda SP do visty to bedziemy narzekac na 7 a XP przejdzie do lamusa i zmienimy kompy bo bedziemy do tego zmuszeni.

  3. I to mi się podoba! Powoli zaczynam wierzyć, że Windows 7 będzie naprawdę udanym systemem! Dzisiaj będę miał możliwość przetestowania wersji 6801 i sam przekonam się, czy to o czym mówi wielu jest prawdą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *