Microsoft BUILD: Windows Server 8 i Visual Studio 11

Drugiego dnia konferencji Build w Anaheim Convention Center w Kalifornii firma Microsoft udostępniła platformy i narzędzia, pozwalające deweloperom tworzyć rozwiązania chmurowe działające na wielu urządzeniach. Przedstawiono nowe wzorce ich użytkowania między połączonymi urządzeniami oraz szanse, jakie zyskują dzięki nim deweloperzy. Microsoft zaprezentował wstępną wersję Visual Studio 11, usługę Team Foundation Service (TFS) realizowaną na platformie Windows Azure i określaną nazwą “Windows Server 8”, a także nowe funkcje samej platformy Windows Azure.

Kontynuując wczorajsze pokazy aplikacji w stylu Metro, przeznaczonych do systemu pod roboczą nazwą „Windows 8”, Microsoft zaprezentował Visual Studio 11 Developer Preview. Jest to w pełni zintegrowany system programistyczny, obejmujący architekturę, kod, testowanie i wdrażanie. Obecna wersja dodaje obsługę aplikacji typu Windows 8 Metro, zbudowanych z użyciem HTML 5, JavaScriptu, C#, Visual Basica i C++, a także liczne usprawnienia podnoszące wydajność pracy, służące do zapewnienia kompatybilności projektów, zarządzania rozszerzeniami, tworzenia gier, analiz i przeglądów kodu oraz testowania wg metodologii agile. Visual Studio 11 Developer Preview jest dostępne już dziś dla subskrybentów serwisu Microsoft Developer Network (MSDN), a szerokiej publiczności zostanie udostępnione w piątek.

Microsoft pokazał także szereg ulepszeń narzędzi i technologii programistycznych, w tym wstępną wersję usługi TFS działającej na platformie Windows Azure, która zapewnia zespołowe środowisko do zarządzania cyklem życia aplikacji (Application Lifecycle Management – ALM). Jest ona dostarczana w postaci chmurowej usługi Windows Azure, utrzymywanej przez Microsoft. Usługa ułatwia wdrażanie zespołowych projektów programistycznych i dostęp do nich, a także skalowanie i obsługę. Kolejną zaprezentowaną nowością jest Microsoft .NET 4.5 Developer Preview. Dodano m.in. nowe funkcje do programowania asynchronicznego w C# i Visual Basicu, obsługę maszyn stanu w Windows Workflow, a także zwiększono inwestycje w technologie HTML5 i CSS3 w ASP.NET.

Microsoft udostępnił również nową wersję serwerowego systemu operacyjnego Windows Server 8 we wstępnej wersji dla deweloperów. Podczas prac nad Windows Server 8 jego twórcy wykorzystali doświadczenia zebrane podczas rozwoju i eksploatacji publicznej chmury Windows Azure. Celem było przygotowanie zoptymalizowanego pod kątem chmury systemu operacyjnego, skoncentrowanego na dostarczaniu aplikacji, interoperacyjności ze współczesnymi, różnorodnymi środowiskami IT, wydajnej wirtualizacji oraz znakomitej współpracy z publicznymi chmurami.

Windows Server 8 zapewnia infrastrukturę do świadczenia usług chmurowych dla wielu dzierżawców, przynosząc znaczne usprawnienia zmniejszające koszty wysokiej dostępności i automatyzujące zarządzanie usługami. Windows Server 8, jako otwarta platforma aplikacyjna i webowa, która współdzieli narzędzia do zarządzania, obsługi tożsamości i tworzenia aplikacji z Windows Azure, pozwala deweloperom i specjalistom IT dostarczać usługi w wybranych chmurach prywatnych, publicznych, bądź w jednych i drugich jednocześnie. System Windows Server 8 Developer Preview jest dostępny dla abonentów serwisu MSDN. Więcej ciekawych informacji o Windows Server 8 dostępnych jest na blogu Microsoft Server and Cloud.

Podczas konferencji BUILD Microsoft pokazał również nowe funkcje platformy Windows Azure, w tym:

  • Georeplikację Windows Azure. Funkcja ta, już dostępna, replikuje zbiory danych typu blob i tabele z Windows Azure między dwoma centrami danych, oddalonymi od siebie o setki kilometrów na tym samym kontynencie, bez dodatkowych kosztów. Zapewnia to większą odporność danych w przypadku poważnych katastrof;
  • Rozwój usługi Windows Azure Marketplace. Usługa Windows Azure Marketplace, dostępna od początku października w kolejnych 25 krajach, to rozbudowany rynek dla deweloperów, którzy mogą za jego pośrednictwem oferować zbiory danych i gotowe aplikacje;
  • Interfejs API usługi tłumaczeniowej Microsoft. Już od dziś w Windows Azure Marketplace dostępne jest API usługi Microsoft Translator, dające dostęp do maszynowego tłumaczenia języków. To szansa dla deweloperów którzy chcą, aby ich aplikacje spełniały potrzeby językowe globalnych odbiorców.
  • Windows Azure SDK w wersji 1.5. Usprawnienia Windows Azure SDK obejmują lepsze narzędzia dla deweloperów tworzących aplikacje działające na platformie Windows Azure, w tym emulator o wyższej wydajności, obsługę certyfikatów usług, zarządzanie pakietami i konfiguracją, a także zdalne szyfrowanie pulpitu.
  • Windows Azure Service Bus (magistrala usługowa Windows Azure), edycja wrześniowa. Ulepszenia magistrali usługowej obejmują lepszą obsługę komunikatów pub/sub, a także asynchroniczną obsługę zdarzeń, aby skuteczniej wiązać aplikacje z okazjonalnie podłączonymi urządzeniami, takimi jak telefony i kioski. Zapewniają także obsługę architektury aplikacyjnej z luźnymi powiązaniami i zaawansowaną obsługę komunikatów w obrębie aplikacji.
  • Zestaw narzędzi Windows Azure do Windows 8. Popularny zestaw narzędzi Microsoft do tworzenia aplikacji chmurowych, obecnie oferowany dla systemów Windows Phone, Android i iOS, pojawia się teraz także w wersji dla Windows 8. Windows Azure Toolkit do Windows 8 oferuje deweloperom próbki kodu, dokumentację i komponenty do budowy aplikacji w stylu Metro, wykorzystujących platformę Windows Azure do zapewnienia łączności i powiadomień.

Źródło: Microsoft

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *