Microsoft i Code.org uczą dzieci programowania poprzez Minecrafta

Microsoft wraz z Code.org uczą dzieci programowania za pomocą przebojowej gry studia Mojang. A jak wyglądały twoje lekcje informatyki?

Zamiast uczyć się nazw pasków bocznych w Wordzie lub definicji komputera, jak to bywa w polskich szkołach, może lepiej sięgnąć po kurs opracowany przez właściciela Minecrafta, firmę Microsoft.

Przypomnijmy, że gigant z Redmond zakupił szwedzkie studio Mojang, wraz z jego grą, w zeszłym roku, za niebagatelną kwotę 2,5 miliarda dolarów.

Teraz Microsoft używa Minecrafta nie tylko po to, aby ludzie na całej Ziemi budowali swoje małe, zamknięte światy z klocków. Kurs opracowany przez Microsoft i Code.org ma nauczyć dzieci podstaw programowania, ale w sposób o wiele bardziej przyjemny, niż my to pamiętamy z naszych lekcji.

Zabawa skierowana jest do dzieci w wieku od 6 lat i przypomina uproszczoną platformę do budowania gier. Za pomocą samodzielnie dobranych komend można sterować poczynaniami Alexa i Steva, dwóch bohaterów gry, którzy muszą przejść przez kawałek świata Minecraft. W efekcie ciągu samodzielnie dobranych komend, dzieci mogą poznać schemat przyczynowo-skutkowy wynikający ze struktury kodu i odpowiadającej mu reakcji.

Akcja związana z Minecraftem to część organizowanego po raz trzeci wydarzenia, tzw. Hour of Code. Dotychczas wzięło w nim udział ponad 100 milionów dzieci. Najbliższa edycja będzie miała miejsce w dniach między 3-7 grudnia.

To już kolejny pomysł, będący wynikiem współpracy Microsoftu i Code.org. Poprzedni dotyczył podobnego kursu, lecz z wykorzystaniem gry Gwiezdne Wojny, gdzie dzieci uczyły się podstaw JavaScipt.

Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoftu, powiedział – „Najważniejsze w naszym pomyśle jest, aby każdy młody człowiek na tej planecie został wyposażony w zdolność myślenia matematycznego i umiejętność rozwiązywania problemów, czego można się nauczyć w świecie cyfrowym. Chodzi również o wzbudzenie kreatywności w nowym pokoleniu innowatorów. Kreatywności pobudzonej w naturalny sposób, poprzez zabawę i współpracę” – dodał Nadella.

Źródło: Instalki, The Tech Sense

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *