Microsoft informuje o wykryciu błędu uniemożliwiającego rozruch Windows 10

Windows 10 zepsuty

Problemy z aktualizacjami systemu Windows 10 to coś, do czego wszyscy zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Niestety, kłopoty te nie są jedynymi, z jakimi przychodzi mierzyć się użytkownikom systemu Microsoftu. Firma z Redmond poinformowała właśnie o wykryciu nowego błędu systemowego prowadzącego do wystąpienia niebieskiego ekranu śmierci. Błędu, który dla niewielkiej grupy użytkowników może mieć poważne konsekwencje.

Microsoft podaje, że usterka występuje u użytkowników, którzy dokonają świeżej instalacji Windowsa 10, a następnie zechcą od razu utworzyć punkt przywracania systemu. Po zainstalowaniu jakichkolwiek aktualizacji i próbie przywrócenia oprogramowania do stanu sprzed ich instalacji urządzenia zwracają krytyczny błąd 0xc000021a

Błąd uniemożliwia rozruch systemu operacyjnego, który zawiesza się tuż przed wczytaniem pulpitu. Microsoft podaje, że winowajcą jest sam system przywracania, który wykonuje określone czynności w złej kolejności.

System Windows w trakcie restartu systemu następującego po zgłoszeniu żądania przywracania wczytuje bieżące sterowniki, zamiast przywrócić poprzednią ich wersję. Z powodu tego, że wersje sterowników w uprzednio przywróconych katalogach systemowych i informacje o nich w plikach .sys wczytane przed restartem nie pokrywają się ze sterownikami doczytywanymi na etapie finalizacji przywracania, proces ponownego uruchamiania komputera ulega awarii.

Microsoft sugeruje tymczasowe obejście usterki. Wystarczy skorzystać z dedykowanej aplikacji Odzyskiwania Systemu ze środowiska Windows Recovery Environment (WinRE), a nie z poziomu aplikacji ustawień komputera. Aby uzyskać do niej dostęp wystarczy nacisnąć przycisk menu Start, a następnie wybrać:

Ustawienia -> Aktualizacje i zabezpieczenia -> Odzyskiwanie -> Uruchamianie zaawansowane -> Uruchom ponownie teraz

Co zrobić, jeśli Wasz komputer nie uruchamia się przez powyższy błąd? W trakcie rozruchu wejdzie do konsoli Windows Recovery Environment (WinRE) – czasem potrzebne będą dwa restarty, a w przypadku komputera stacjonarnego niezbędne może być nawet wyjęcie baterii z płyty głównej i ponowne jej włożenie. Z poziomu konsoli będziecie musieli wejść w zaawansowane opcje odzyskiwania, do menu związanego z rozruchem. Po restarcie urządzenia oczom Waszym ukaże się menu rozruchu, w którym będziecie musieli wyłączyć egzekwowanie podpisu sterowników. Po tej czynności system uruchomi się ponownie i zainstaluje poprawnie przywrócone sterowniki.

Źródło: Microsoft via Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *