Microsoft inwestuje 1 mld dolarów w projekt OpenAI

Microsoft twarz

Microsoft postanowił zainwestować 1 miliard dolarów w projekt OpenAI – wszystko to po to, aby finalnie stworzyć algorytmy sztucznej inteligencji, które będą w stanie zająć się bardziej kompleksowymi zadaniami niż dotychczas. Dzięki partnerstwu, firmy będą budować nowe technologie komputerowe Azure AI, a Microsoft stanie się wyłącznym dostawcą usług w chmurze OpenAI. Budowana przez marki „ogólna sztuczna inteligencja” będzie rozwiązywała skomplikowane problemy.

Nowoczesne systemy oparte o sztuczną inteligencję sprawdzają się dobrze w przypadku konkretnego problemu – w którym zostały przeszkolone. Stworzenie technologii AI, która pozwoli na większe zrozumienie oraz szybsze dostosowanie się do wymaganego środowiska będzie wymagało opanowania wielu różnych technik. Wizją OpenAI i Microsoftu jest stworzenie algorytmów wspierających ludzi w kwestiach multidyscyplinarnych – w tym w globalnych wyzwaniach, takich jak chociażby ocieplenie klimatu.

Obecnie nie wiadomo, jakie dokładnie będą efekty współpracy Microsoftu z OpenAI, jednak obie firmy zapierają się, że ich porozumienie będzie w pełni zgodne z etyką oraz zaufaniem. Dyrektor generalny OpenAI, Sam Altman twierdzi, iż stworzenie ogólnej sztucznej inteligencji będzie jednym z najważniejszych wynalazków w historii ludzkości. Sami ludzie będą mogli także od początku kontrolować trajektorię rozwoju technologii.

W ramach umowy, OpenAI będzie wspólnie z Microsoftem budowało nowe rozwiązania dla chmury Azure AI oparte na superkomputerach. Firma odpowiedzialna za sztuczną inteligencję przeniesie także swoje pomysły do chmury amerykańskiego giganta, a finalnie Microsoft zostanie preferowanym partnerem OpenAI w kwestii komercjalizacji nowych algorytmów sztucznej inteligencji.

Na pierwsze rezultaty współpracy obu marek będziemy musieli zapewne jeszcze poczekać. Ogólna sztuczna inteligencja ma ten plus, iż będzie mogła ona zostać zastosowana praktycznie w każdym środowisku. Zaczynając od branży medycznej, a kończąc na usługach stricte rozrywkowych.

Źródło: OpenAI, Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *