TrickBot znów atakuje. Celem są użytkownicy usługi Office 365

Office 365

Nowe niebezpieczeństwo czyha na osoby korzystające z płatnego pakietu biurowego Microsoft Office 365. Cyberprzestępcy stworzyli fałszywą stronę usługi, za pomocą której rozprzestrzeniają oprogramowanie typu malware, które podszywa się pod aktualizację do przeglądarki internetowej. Jest w nim przemycany szkodnik TrickBot.

Malware zagnieżdżone jest na stronie internetowej przypominającej serwis Office 365. Po przejściu na witrynę w oknie przeglądarki wyskakuje powiadomienie o nowej aktualizacji dla przeglądarki internetowej. Cyberprzestępcy przygotowali różne warianty powiadomienia, w zależności od tego z jakiej aplikacji korzysta ofiara.

Komunikat z wielkim napisem Chrome Update Center lub Firefox Update Center z miejsca wzbudzić podejrzenia wśród bardziej doświadczonych użytkowników komputerów. Mniej zaawansowane osoby mogą jednak kliknąć w całkiem niepozornie i prawdziwie wyglądający baner.

Od razu po kliknięciu przycisku “Update” w systemie instalowany jest trojan TrickBot. Ten rozpoczyna wyszukiwanie haseł zmagazynowanych na komputerze, historii przeglądania i danych autouzupełniania. Wszystkie skradzione informacje są wysyłane na serwer zewnętrzny. 

TrickBot jest niezwykle trudny do ręcznego wykrycia, gdyż kamufluje się jako proces systemowy. Większość dobrych antywirusów powinna sobie jednak z nim poradzić.

Źródło: MalwareHunterTeam, Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *