Microsoft oskarża chińskie przedsiębiorstwa o korzystanie z nielegalnych kopii Windows i Office

Piractwo komputerowe jest problemem znanym na całym świecie, jednak proceder ten jest szczególnie popularny w Chinach. Państwo Środka spotkało się m.in. z zarzutami przedstawicieli rządu USA, którzy stwierdzili, że w przeszłości Chiny nie zrobiły wystarczająco dużo w celu ograniczenia sprzedaży pirackiego oprogramowania. Do aktywnej krytyki chińskich przedsiębiorstw włączyła się spółka Microsoft, w której zyski piracki proceder godzi w sposób znaczący. Spółka z Redmond zwróciła się do czterech przedsiębiorstw państwowych w Chinach z prośbą o zaprzestanie używania nieautoryzowanych wersji pakietu Office oraz systemu Windows.

Zgodnie z pochodzącymi z anonimowych źródeł informacjami opublikowanymi przez Bloomberg, Microsoft złożył w sierpniu rządu skargę do chińskiego rządu przeciwko CNPC, China Post Group, China Railway Construction Corp. oraz Travelsky Technology Ltd. Firma twierdzi, że w czterech wymienionych podmiotach notorycznie stosuje się nieautoryzowane wersje oprogramowania. Zgodnie z danymi ujawnionymi przez Bloomberg, w przypadku China Railway Construction, nielegalne jest 84 procent oprogramowania Office oraz 97 procent oprogramowania Windows dla serwerów.

Microsoft nie skomentował jeszcze tych nieoficjalnych doniesień. Tymczasem w odpowiedzi na oskarżenia, głos zabrała spółka China Railway Construction. Przedstawiciel chińskiego przedsiębiorstwa “nie wyklucza, że niektóre jednostki zależne mogą używać nieautoryzowanego oprogramowania, jednak na pewno nie jest to tak duży (jak podawany w skardze Microsoft – przy. red.) odsetek. Firma przywiązuje dużą wagę do kwestii legalności oprogramowania. Obecnie przeprowadzane jest wewnętrzne dochodzenie w tej sprawie.” Pozostałe przedsiębiorstwa oskarżone o oszustwo, nabrały wody w usta…

Źródło: Neowin, Microsoft

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *