Microsoft ostrzega przed fałszywymi aktualizacjami Java

Wiele pisaliśmy ostatnio o oprogramowaniu Oracle, zwłaszcza o problemach z Javą. Do ostrzeżeń świata IT przyłączył się rząd amerykański, który polecił wszystkim internautom wyłączenie obsługi Javy z powodu wykorzystywanego przez hakerów exploita. Kilka dni później Oracle wydał poprawkę, jednak w kolejnych dniach pojawiły się inne zagrożenia. Atmosfera chaosu staje się polem do popisu dla niebezpiecznych oszustów.

W nowym poście na blogu Microsoft Security Tips, firma ostrzega, że niektórzy cyberprzestępcy mogą korzystać z obecnej sytuacji:

Cyberprzestępcy często wykorzystują fałszywe alerty wirusowe, aby namówić użytkowników do kupowania fałszywego oprogramowania antywirusowego. (…)W przypadku fałszywych aktualizacji Java, napastnicy korzystają z newsów na temat luk w zabezpieczeniach w Javie i wysyłają zalecenia, dotyczące natychmiastowej aktualizacji Javy.

Microsoft podpowiada, że poprawnej aktualizacji oprogramowania Java na komputerze można dokonać jedynie na stronie internetowej Oracle. Pozostaje jeszcze radykalna alternatywa: wyłączenie obsługi Javy w przeglądarce internetowej lub odinstalowanie oprogramowania Java na komputerze.

Źródło: Neowin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *