Microsoft: pół miliona licencji dla organizacji non-profit

Microsoft postanowił rozszerzyć inicjatywę pomocy dla organizacji pozarządowych. Jak donosi The New York Times, gigant z Redmond udostępni pół miliona licencji na swoje oprogramowanie organizacjom non-profit, niezależnym dziennikarzom, prawnikom i innym podmiotom w kolejnych 12 państwach.

Inicjatywa Microsoftu powstała aby chronić interesy ludzi walczących o wolność czy ekologię w wielu krajach. Jak się okazuje rządy często wykorzystują prawo antypirackie do niszczenia opozycji i niewygodnych działaczy. Służby bezpieczeństwa w Rosji skonfiskowały komputery z kilkudziesięciu opozycyjnych organizacji w ciągu ostatnich dwóch lat. Przypadki walki z opozycją pod przykrywką prawa antypirackiego odnotowano również w Chinach. Przekazując bezpłatne licencje na oprogramowanie Microsoft chce ograniczyć tego typu działania.

Państwa objęte inicjatywą: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan, Chiny, Rosja, Malezja i Wietnam.

Nancy J. Anderson z Microsoftu powiedziała, że korporacji zależy na tym aby prawo antypirackie było wykorzystywane do zwalczania przypadków piractwa, a nie do innych celów. Zapewniła ona, że zgodnie z najnowszymi warunkami licencji dla organizacji pozarządowych Microsoft nie będzie miał żadnych roszczeń wobec takich podmiotów.

W ostatnim roku Microsoft przekazał organizacjom pozarządowym z całego świata 42 000 licencji o wartości rynkowej 390 milionów dolarów.

Źródło: The New York Times

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *