Microsoft przyznał się do naruszenia GPL

Gdy pojawiły się pierwsze doniesienia, że narzędzie Windows 7 USB/DVD Download Tool z Microsoft Store może łamać warunki licencji GPL Microsoft wycofał aplikację i przyjrzał się sprawie.

Teraz pojawiły się oficjalne doniesienia w tej sprawie – koncern przyznał się do błędu i potwierdził, że wykorzystany fragment kodu objęty był licencją GPL. Inżynierowie z Redmond twierdzą, że do naruszenia licencji doszło nieumyślnie gdyż narzędzie stworzone zostało przez zewnętrzną firmę. Microsoft bierze część odpowiedzialności na siebie ponieważ podczas standardowego przeglądu kodu nie wykryto fragmentów objętych wolną licencją.

Przy okazji sprawdzone zostały wszystkie inne programy dostępne w Microsoft Store. Peter Galli, Open Source Community Manager w Microsoft przyznał, że cała sytuacja jest sporą nauczką dla korporacji i kod będzie teraz rzetelniej sprawdzany. W najbliższym czasie Microsoft opublikuje ponownie Windows 7 USB/DVD Download Tool. Darmowe narzędzie będzie zgodne z licencją GPL co oznacza, że udostępnione zostaną źródła i binaria.

Windows 7 USB/DVD Download Tool to narzędzie pozwalające na konfigurację systemu operacyjnego bez płyty instalacyjnej. Za jego pomocą można przygotować bootowalny napęd USB zawierający pliki instalacyjne Windows 7.

Źródło: CNET, Port 25

2 thoughts on “Microsoft przyznał się do naruszenia GPL

  1. trudno winic M$ skoro w stanach kazda prawie linijka kodu jest albo opatentowana albo na licenji i zweryfikowanie tego dokladnie pochlania mnostwo czasu czego niema M$ jak ma projektowac nowsze technologie i powierzyl to firmie co niestety tak wyszlo a nie inaczej. Narzedzie tzn ten programik jest bardzo pomocny szkoda ze tego niema na xp ale no cuz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *