Microsoft walczy z botnetem Waledac

Sąd Federalny w Virginie pozytywnie rozpatrzył wniosek Microsoftu o czasowe zablokowanie 277 domen internetowych które wykorzystywane są przez sieć botów Waledac.

Botnety czyli sieci zainfekowanych, kontrolowanych przez hakerów komputerów stały się poważnym problemem w cyberprzestrzeni. Twórcy tego typu sieci wykorzystują je do przeprowadzania różnego typu ataków, m. in. dystrybucji nowych odmian złośliwego oprogramowania, rozsyłania spamu czy atakowania wybranych stron internetowych.

Na celowniku koncernu znalazł się Waledac – jeden z 10 największych botnetów w Stanach Zjednoczonych który jest głównym dystrybutorem spamu na świecie. Szacuje się, że przez botnet z wykorzystaniem setek tysięcy zainfekowanych komputerów jest w stanie wysłać 1,5 miliarda wiadomości e-mail dziennie. Według ostatnich analiz Microsoftu tylko w okresie 3 – 21 grudnia 2009 rozesłano 651 milionów wiadomości spamowych do użytkowników poczty elektronicznej Hotmail.

Operacja związana z wykryciem i zablokowaniem podejrzanych domen prowadzona była pod kryptonimem Operation b49. Wśród sprzymierzeńców koncernu z Redmond znaleźli się University of Washington, Symantec, Shadowserver Foundation czy International Secure Systems Lab. Microsoftowi udało się przeforsować wniosek o zablokowanie domen które sterują siecią botów. Spółka VeriSign, która odpowiedzialna jest za domenę najwyższego poziomu .com musi tymczasowo odłączyć od Sieci adresy sklasyfikowane przez MS jako podejrzane. Zablokowanie wybranych domen pozwoli skutecznie utrudnić komunikację botów z komputerami które nimi sterują.

Microsoft zamierza nadal pracować nad ograniczeniem komunikacji peer-to-peer pomiędzy zarażonymi komputerami.

Źródło: Microsoft

1 thoughts on “Microsoft walczy z botnetem Waledac

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *