Microsoft zaczyna weryfikować wiek użytkowników – potrzebna zgoda rodzica lub przelew?

Windows 10 PC

W ciągu ostatnich dni doszło do bardzo ciekawej sytuacji. Użytkownicy, którzy nie podali swojej daty urodzenia podczas zakładania konta Microsoft, zamiast okienka logowania do systemu zobaczyli… prośbę o weryfikację danych. Amerykańska firma blokuje także dostęp do Outlooka czy Skype’a. Wszystko to przez RODO oraz dość specyficzną interpretację nowych przepisów.

Microsoft weryfikacja wieku
Microsoft – weryfikacja wieku

Według nowej ustawy o ochronie danych osobowych, dzieci które nie ukończyły 16 lat muszą mieć zgodę rodzica na to, aby móc przetwarzać własne dane osobowe w sieci. Owszem, niektóre państwa mogą wprowadzić niższy wiek (13 lat), jednak generalnie każdy z administratorów usług sieciowych musi sprawdzić czy osoba znajdująca się przy komputerze odpowiada nowym przepisom.

Jeśli nie macie wprowadzonej daty urodzenia w koncie Microsoft, a jesteście starsi lub pełnoletni, to i tak możecie zobaczyć specjalny komunikat, który prosi o weryfikację wieku za pomocą przelewu 2 złotych. Karty prepaid nie są obsługiwane – należy wykonać transfer z rachunku, do którego podpięta jest karta kredytowa oraz debetowa. Co jeśli nie macie karty?

Microsoft pozwolenie rodziców
Microsoft – pozwolenie rodziców

No to… trzeba będzie wysłać do Microsoftu skan dowodu osobistego, paszportu lub prawa jazdy. Brzmi niewiarygodnie Niestety tak wyglądają nowe przepisy według amerykańskiego giganta.

Istnieje też trzecia metoda dla zadeklarowanych, dorosłych osób. Wystarczy wpisać datę urodzenia i zrobić przelew. Niby proste i skuteczne, ale są przypadki, w których tego typu działanie spowodowało paraliż oraz brak możliwości pracy w firmach i korporacjach. Administratorzy musieli potwierdzać setki kont, co może być bardzo czasochłonne.

Microsoft przelew
Microsoft – adres do rozliczeń

Źródło: Niebezpiecznik via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *