Microsoft wyjaśnia zasady odsprzedaży gier na Xbox One

Pisaliśmy już o zabezpieczeniach DRM w nowej konsoli Microsoftu, tymczasem firma opublikowała oświadczenie, które wyjaśnia sporo kwestii związanych z odsprzedażą i wypożyczaniem gier na tę platformę.

Negatywne emocje, jakie pojawiły się w internecie w związku z polityką Microsoftu zmusiły giganta z Redmond do podzielenia się kilkoma faktami związanymi z rynkiem wtórnym gier. Według najnowszego oświadczenia, odsprzedaż płyt będzie możliwa, ale tylko i wyłącznie w sklepach i punktach, które oficjalnie przystąpiły do programu i oferują taką opcję. Nie będzie zatem można sprzedać swoich gier na aukcji internetowej. W związku z wymianą i sprzedażą Microsoft nie pobierze żadnych dodatkowych opłat.

Wyjaśniła się również kwestia pożyczania własnych płyt znajomym. Opcja ta będzie możliwa, ale oczywiście wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Pierwszym z nich jest konieczność posiadania danej osoby na liście swoich znajomych Xbox Live przez co najmniej 30 dni. Drugi warunek mówi, iż każdą płytę można pożyczyć danej osobie tylko jeden raz.

Ponadto w obrębie gospodarstwa domowego można udostępnić swoją bibliotekę gier dla maksymalnie 10 domowników, którzy będą mieli nielimitowany dostęp do naszych tytułów.

Na koniec mamy jednak najgorszą informację. Microsoft pozwala poszczególnym deweloperom ustalać własne warunki wypożyczania i odsprzedaży gier. Czyli takie Electronic Arts będzie mogło na przykład całkowicie zablokować rynek wtórny własnych tytułów. Niefajnie Microsoft, niefajnie.

Nie sądzę, aby wieści te zadowoliły użytkowników. Co prawda wymiana gier będzie po części możliwa, ale zastanówmy się nad jednym. Czy po to kupujemy na własność jakąś płytę, by później pytać się dewelopera, czy możemy ją odsprzedać? Pytanie te pozostawiamy bez odpowiedzi.

Źródło: Xbox Wire

1 thoughts on “Microsoft wyjaśnia zasady odsprzedaży gier na Xbox One

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *