Microsoft zapłaci 70 mln USD za patent Alcatel-Lucent

Zapadł kolejny werdykt w sporze patentowym, który ciągnie się od 2003 roku. Microsoft ma zapłacić 70 milionów dolarów odszkodowania firmie Alcatel-Lucent za naruszenie patentu, który został wykorzystanym między innymi w oprogramowaniu Outlook. Prawnicy korporacji z Redmond mogą być zadowoleni bowiem początkowe roszczenia opiewały na 1,5 mld USD.

Pozew przeciwko Microsoftowi złożony został przez firmę Lucent w 2003 roku jeszcze przed połączeniem sił z Alcatelem. W maju 2007 roku sąd w San Diego nakazał wypłatę 1,5 mld USD odszkodowania za naruszenie dwóch patentów. Sędzia jednak uchylił ten werdykt ponieważ jak się okazało jeden z patentów należał częściowo do Europejskiego Instytutu Badawczego więc sąd nie był właściwy do orzekania w tej sprawie. Lucent odwołał się od wyroku ale Federalny Sąd Apelacyjny utrzymał wcześniejszą decyzję.

Na kolejnym etapie postępowania odszkodowanie ustalono na pół miliarda dolarów jednak i tym razem Microsoft odwołał się od decyzji sądu. Wynikiem wspomnianego odwołania jest piątkowy werdykt ustalający zadośćuczynienie na 70 mln USD. Tym razem gigant z Redmond przyjął wyrok z zadowoleniem. “Dzisiejszy werdykt odzwierciedla pozytywne tendencje w zakresie prawa patentowego (…)” – poinformował rzecznik Microsoftu. Jednocześnie zastrzegł, że koncern nie podjął jeszcze decyzji o kolejnym odwołaniu.

Źródło: PCWorld

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.