Microsoft zbiera zbyt dużo danych?

windows 10 logo krople

Electronic Frontier Foundation, organizacja zajmująca się walką o prawa internautów, opublikowało swoją opinię odnośnie ostatnich działań Microsoftu, wytykając między innymi zbyt lekki stosunek firmy do prywatności użytkowników.

EFF wyjaśnia, że Microsoft zbiera zdecydowanie zbyt dużo danych na temat użytkowników w systemie Windows 10. Informacje trafiają na serwery firmy, gdzie są poddawane szczegółowej analizie.

Organizacja wskazuje co prawda, że zbieranie i analiza telemetrii jest potrzebna do odpowiedniego rozwoju platformy, jednak wzywa Microsoft do ograniczenia takich praktyk w przyszłych wersjach systemu. EFF chce, by gigant z Redmond szanował prywatność swoich użytkowników.

Odniesiono się też do tematu aktualizacji. EFF wskazuje, że Microsoft powinien wyraźnie oddzielić łatki bezpieczeństwa od tych, które wprowadzają do systemu nowe funkcje. Ponadto użytkownik powinien mieć prawo wyboru, które komponenty chce zainstalować.

Nie zabrakło skarg związanych z darmową aktualizacją do Windows 10. Organizacja tłumaczy, że w wybranych przypadkach instalacja nowego systemu przebiegała automatycznie, bez wiedzy użytkownika.

Źródło: Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *