Najpopularniejsze systemy operacyjne: Windows 8 zyskuje udziały

8 kwietnia 2014 roku Microsoft oficjalnie przestaje wspierać system Windows XP. Zapowiedź ta jednak dotyczy wyłącznie darmowej aktualizacji, bowiem chętnych mają odstraszyć wysokie ceny. Patrząc na najnowszy ranking popularności systemów operacyjnych widać wyraźnie, że przyzwyczajenia robią swoje i użytkownicy zbyt szybko nie zrezygnują ze sprawdzonych rozwiązań.

W dalszym ciągu Windows XP zajmuje mocną, drugą pozycję. Wprawdzie system zaliczył spadek z 33.66% w sierpniu do 31.42% we wrześniu, jednak jego pozycja jeszcze przez kilka miesięcy może być niezachwiana. Na pozycji lidera również bez zmian – Windows 7 nie tyle zostawia konkurencję daleko w tyle, co zwiększył w ciągu ostatniego miesiąca swoje udziały z 45.63 do 46.39%. Pomimo fali krytyki systemu Windows 8, ten również zanotował wzrost z 7.41 do 8.02%. Warto dodać, że choć powoli, to jednak w ostatnich 3 miesiącach zainteresowanych wzrosło o prawie 3%.

ranking_os_wrzesien_2013

Kolejne miejsce należy do Visty (3.98%), która powoli odchodzi w zapomnienie, pomimo całkiem mocnej pozycji jeszcze kilka miesięcy temu. Jak z kolei radzi sobie najnowszy Windows 8.1 w wersji preview? We wrześniu zarejestrowano niewielki wzrost z 0.24 w sierpniu do 0.87%. Więcej informacji znaleźć można pod tym adresem. Jak sądzicie? Czy pełna wersja ma szansę konkurować z siódemką w ciągu najbliższych miesięcy?

Źródło: Netmarket Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *