Nawigacja w trybie offline dla Nokia Lumia

Nokia udostępniła najnowsze wersje swoich flagowych aplikacji: Nokia Mapy, Nokia Nawigacja oraz Nokia Transport. Dzięki aktualizacjom użytkownicy zyskują możliwość korzystania z wszechstronnych funkcji Nokia Nawigacja w pełnym trybie offline, opcję udostępniania ulubionych miejsc i tras w Nokia Mapach, a także dotychczas niedostępną w smartfonach Nokia Lumia aplikację Nokia Transport.

W październiku ubiegłego roku Nokia zaprezentowała aplikacje Nokia Mapy oraz Nokia Nawigacja dla smartfonów Nokia Lumia. Od tego czasu firma prowadziła intensywne prace nad kolejnymi wersjami usług związanych z lokalizacją użytkownika, które wyróżniają ją na tle innych producentów smartfonów z systemem Windows Phone.

Nokia Transport stanowi rozszerzenie bezpłatnej usługi nawigacji i wyznaczania tras firmy Nokia. Funkcja ta oferuje praktyczne wskazówki dotyczące podróżowania środkami transportu publicznego. Można w niej znaleźć informacje o liniach metra, tramwajów, pociągów podmiejskich i autobusów. Dzięki aplikacji użytkownik zaplanuje trasę pomiędzy dwoma adresami lub interesującymi go miejscami w tym samym obszarze miejskim, za pośrednictwem komunikacji miejskiej. Otrzyma także wskazówki jak dojść z początkowego punktu trasy do pierwszego przystanku lub stacji oraz z ostatniego przystanku lub stacji do punktu docelowego. Ulubiony punkt docelowy można przypiąć do ekranu głównego, aby z dowolnego miejsca w mieście mieć szybki dostęp do prowadzących do niego tras.

Aplikacja Nokia Transport na smartfony Nokia Lumia obejmuje około 510 miast i obszarów miejskich (86 z rozkładami jazdy) w 46 krajach. Trwają prace nad poszerzeniem tej listy. Aplikację można pobrać już dzisiaj z Windows Phone Marketplace.

Pierwsza aktualizacja Nokia Nawigacja dla smartfonów Nokia Lumia obejmuje najbardziej wyczekiwaną funkcję – pełne działanie w trybie offline. Teraz użytkownicy smartfonów Nokia Lumia mogą nie tylko pobierać mapy krajów, ale też planować trasy i zmieniać je całkowicie bez łączenia się z siecią. W ten sposób Nokia Nawigacja zmniejsza koszty transmisji danych, szczególnie w roamingu. Z aplikacji można też korzystać tam, gdzie zasięg sieci jest słaby lub nie ma go wcale. Dzięki aktualizacji użytkownicy zyskują także nowy panel nawigacyjny prezentujący informacje, takie jak ostrzeżenia o ograniczeniach prędkości (tam gdzie ta opcja jest dostępna), a także możliwość wyświetlania szacowanej godziny dotarcia do celu, czasu trwania podróży lub odległości do celu podróży. Użytkownicy zyskują także szybki dostęp do historii miejsc docelowych, jakie wprowadzili w aplikacji Nokia Nawigacja.

Aplikację można pobrać już dzisiaj z Windows Phone Marketplace. Wszystkie nowe funkcje będą uwzględnione także w nowej aktualizacji oprogramowania, która zostanie dostarczona do smartfonów Nokia Lumia w ciągu najbliższych tygodni.

Kolejne nowości pojawiły się w aplikacji Nokia Mapy. Aplikacja ta przeznaczona jest nie tylko dla pasażerów i kierowców, ale także dla pieszych. Jej aktualizacja umożliwia zapisywanie miejsc w “ulubionych” i udostępnianie ich w serwisach społecznościowych lub za pomocą SMS-a czy e-maila. Aplikacja umożliwia także monitoring sytuacji na drogach. Podgląd w czasie rzeczywistym możliwy jest na razie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Meksyku, Południowej Afryce, Belgii, Rosji, Austrii, Niemiec, Szwajcarii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Holandii, Szwecji, Indiach oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Obraz pojawia się obok mapy, widoku satelitarnego lub widoku transportu publicznego. Ponadto, jeśli użytkownik planuje przemieszczać się pociągiem lub autobusem, może dotknąć wybranego punktu oznaczonego na mapie, aby uzyskać więcej informacji przydatnych podczas podróży. Aplikację tę również można pobrać już z Windows Phone Marketplace.

Nokia oraz Microsoft opracowały ponadto nowy, uproszczony sposób prezentacji map. Nie ma w nim niepotrzebnych obiektów, ikon i znaków. Użytkownicy mają dostęp do różnych informacji w zależności od widoku, w którym przeglądają mapę: mogą płynnie przechodzić od panoramy z lotu ptaka do widoku w zbliżeniu. Zredukowana została także paleta kolorów tak, aby jaskrawe barwy nie odciągały uwagi użytkownika od dróg, miejsc i wskazówek. Dzięki nowej czcionce Nokia Pure zastosowanej we wszystkich legendach, nazwy miejsc są czytelne i eleganckie.

Nokia wykorzystała najnowsze technologie, by udostępnić swoje mapy w jak najszerszym zakresie. Będą one sukcesywnie udostępniane na maps.nokia.com, m.maps.nokia.com (czyli wersji dla mobilnych przeglądarek urządzeń z systemami iOS i Android) oraz w aplikacji Nokia Mapy w smartfonach Nokia Lumia. Nowy wygląd map w aplikacji Nokia Nawigacja widoczny będzie dla użytkowników w ciągu najbliższych tygodni.

Źródło: Nokia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *