Tak ma wyglądać nowy, ciemny motyw w Microsoft Word

Word logo - ciemny tryb

Tak zwane ciemne motywy od dłuższego czasu cieszą się ogromną popularnością. Doskonale wiedzą o tym software’owi giganci, którzy stale wzbogacają o takie funkcjonalności kolejne swoje usługi. Jednym z nich jest Microsoft, który pracuje właśnie nad rozbudowanym ciemnym trybem dla swojego edytora tekstu jakim jest Word.

Nowa wersja “dark theme” w Microsoft Word

Jeżeli korzystacie z Worda na co dzień, zapewne wiecie, że ten ciemny tryb już posiada. Niejaki Florian Beabois, użytkownik Twittera, który regularnie dzieli się nowinkami na temat produktów Microsoftu, ujawnił jednak, jak ma wyglądać nowa wersja ciemnego motywu w edytorze tekstowym giganta z Redmond.

Obecny tryb ciemny w Wordzie nie obejmuje wirtualnej kartki papieru, na której użytkownik umieszcza swój tekst. Nowy tryb ciemny ma przyciemnić natomiast także ją. Wówczas będzie można pisać białą czcionką na czarnym tle, a nie czarną czcionką na białym tle.

Podobno początkowo nowy ciemny motyw ma pojawić się tylko w desktopowej wersji Worda, choć jeszcze nie wiadomo kiedy. To powiedziawszy, zapewne kwestią czasu jest, kiedy zadebiutuje on także na innych platformach. Z reguły Microsoft dba bowiem o spójność swoich produktów.

Ciemny motyw – moda czy zdrowy rozsądek?

Fakt, że Microsoft chce dać swoim użytkownikom wybór, umożliwiając im pisanie w ciemnym trybie w Wordzie zarówno na białym, jak czarnym tle, jest bez wątpienia pozytywny. Niemniej, niektóre osoby nie widzą sensu w stosowaniu nowego motywu.

Na korzystanie z ciemnych trybów nastała pewna moda. Mało kto zadaje sobie trud żeby sprawdzić, czy ciemne tryby mają tyle zalet, jak mogłoby się zdawać. Tymczasem, czytanie białego tekstu na czarnym tle jest w rzeczywistości dla naszych oczu mniej wygodne niż czytanie czarnego tekstu na białym tle. Mamy wówczas do czynienia z tak zwanym efektem halacji – zdaje się nam, że litery wylewają się na czarne tło. Poza tym, podczas gdy używamy ciemnych motywów przy słabym oświetleniu lub jego braku (np. w nocy) nasze oczy rzeczywiście mniej się męczą, ale gdy już używamy ich w towarzystwie mocnego oświetlenia (na przykład w dzień), nasze oczy męczą się bardziej.

Kiedy najlepiej włączyć tryb ciemny?

W skrócie wszystko to oznacza, że ciemne motywy są najbardziej przydatne i najlepsze wtedy, gdy nie musimy czytać dużych porcji tekstu, a także wtedy, gdy korzystamy z komputera w ciemnym pokoju bądź w nocy. Jako że Microsoft Word to edytor tekstowy, może lepiej pozostać w tym przypadku przy ciemnym motywie, który pozostawia białą kartkę na swoim miejscu.

Źródło: Twitter, Canva, Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *