Okno wyboru przeglądarki już działa

Od kilku dni w Polsce i niektórych krajach Europy dystrybuowana jest aktualizacja wprowadzająca okno wyboru przeglądarki internetowej dla systemu Windows.

W pierwszej kolejności okno wyboru trafiło do użytkowników którzy posiadają Internet Explorer jako domyślną przeglądarkę. Warunkiem jest również aktywna usługa Windows Update ustawiona na tryb sprawdzania ręcznego.

Przeglądarki rozpowszechniane są za pomocą witryny BrowserChoice.eu. Gdy aktualizacja trafi na komputer użytkownika który spełnia powyżej opisane warunki po ponownym uruchomieniu systemu zobaczy on stronę BrowserChoice. Na pierwszym planie zamieszczono pięć najpopularniejszych obecnie przeglądarek (Mozilla Firefox, Internet Explorer 8, Opera, Safari i Google Chrome) które wyświetlają się losowo. Kolejne, mniej popularne przeglądarki widoczne są po przesunięciu dolnego suwaka – Avant Browser, K-Meleon, GreenBrowser, Flock, Maxthon, Sleipnir i SlimBrowser. Microsoft zamierza aktualizować co sześć miesięcy listę zgodnie z aktualnymi trendami.

Zaraz po wprowadzeniu okna wyboru pojawiły się pierwsze kontrowersje. Okazało się, że skrypt powodujący losowe wyświetlanie przeglądarek nie działa tak jak powinien. Statystycznie niektóre przeglądarki pojawiały się na pierwszych pozycjach znacznie częściej niż pozostałe. Rob Weir, inżynier oprogramowania w IBM odkrył że programiści Microsoftu popełnili błąd w użyciu jednej z funkcji JavaScriptu. Na szczęście błąd został szybko naprawiony i jak wykazały testy algorytm działa już prawidłowo. Tym samym wszyscy producenci wyświetlani na pierwszym planie witryny BrowserChoice mają równe szanse.

Najbliższe miesiące pokażą w jaki sposób okno wyboru przeglądarki które Unia Europejska wymusiła na Microsofcie wpłynie na rynek browserów.

Źródło: Microsoft, PC World

5 thoughts on “Okno wyboru przeglądarki już działa

  1. zawsze mieli rowne szanse choc niektore browsery sa mniej popularne. a co do pozbycia sie IE z systemu to rozwiazane godne debila. Dlaczego?? a dlatego ze zycze wam powodzenia jak zainstalujecie program ktory bedzie wymagal IE w systemie i co wtedy?? instalacja IE bezwarunkowa. nikomu IE nie przeszkadza bo i tak korzystaja z innych przegladarek wiec po co te narzekania??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *