Brakuje Paint’a i Notatnika w Windows 10? Winna może być aktualizacja KB4565503

Windows 10 Paint, Notepad, Wordpad

Łatki wypuszczane przez Microsoft w drugi wtorek każdego miesiąca, z okazji tzw. “Patch Tuesday”, często wywołują różnego rodzaju usterki. Tym razem zestaw poprawek mających na celu podnieść poziom bezpieczeństwa jest podejrzany o przyczynienie się do skasowania podstawowych aplikacji systemowych na części komputerów.

Aktualizacja KB4565503 może usunąć Paint’a, Notatnik oraz edytor WordPad

Jedna z najnowszych aktualizacji sprawia problemy przede wszystkim w sytuacji, w której instaluje się ją jednocześnie z aktualizacją Windows 10 May 2020 Update. Niektórzy użytkownicy oprogramowania Microsoftu donoszą, że z dysków ich komputerów samoczynnie zniknęły programy Notatnik, WordPad oraz klasyczny Paint. Co ciekawe, aplikacje te użytkownik może odinstalować ręcznie, właśnie po zaktualizowaniu Windowsa 10 do wersji 2004.

Podstawowe programy zniknęły z dysków części użytkowników Windowsa 10 / Źródło: Instalki.pl

Microsoft wciąż oficjalnie nie potwierdził, że to właśnie łatka KB4565503 jest sprawcą zamieszania. Problem jednak istnieje i firma na pewno już pracuje nad jego zdiagnozowaniem.

Jak przywrócić skasowane aplikacje?

Odinstalowanie aktualizacji Windows 10 o numerze KB4565503 nie powoduje przywrócenia utraconych narzędzi. Aby je odzyskać, należy przywrócić utworzoną wcześniej kopię zapasową systemu lub zainstalować je ręcznie. Można to zrobić jedynie będąc zalogowanym na konto administratora – wystarczy przejść do Ustawień, a następnie wybrać Aplikacje -> Funkcje Opcjonalne -> Dodaj funkcję. Teraz pozostanie Wam znaleźć interesujące Was pozycje na liście i je zainstalować.

Paint, Notatnik i Wordpad można łatwo przywrócić dzięki opcji “Dodaj funkcje opcjonalne” / Źródło: Instalki.pl

Źródło: Gizmodo via Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *