Parametry techniczne PS4 silniejsze od Xbox One

Kilka branżowych serwisów, w tym Anandtech, dokonało szczegółowej analizy parametrów technicznych obydwu konsol nowej generacji. Z obserwacji wynika, iż PS4 posiada większą moc graficzną i dość mocno przeważa pod tym względem. Wnikliwa analiza została przeprowadzona na podstawie udostępnionych do tej pory specyfikacji technicznych.

Większość parametrów obydwu konsol jest niemal identyczna, co dobrze rokuje dla producentów gier, którzy będą chcieli wydawać swoje tytuły jednocześnie na wszystkich platformach. Podstawowa różnica, jaką można zauważyć, pojawia się w przypadku pamięci RAM. PS4 posiada 8 GB DDR5 (przepustowość na poziomie 178 GB/s) podczas gdy Xbox One wyposażono w 8 GB DDR3 (przepustowość 68,3 GB/s). I to właśnie pod tym względem zarysowuje się pierwsza poważna dysproporcja.

Odmienne parametry dotyczą również graficznej mocy obliczeniowej. Obydwie konsole bazują na tej samej technologii – Radeon GCN, jednakże X1 posiada 12 jednostek obliczeniowych GPU, podczas gdy PS4 zostało wyposażone w 18. Każda z nich potrafi wykonać 64 operacje w przeciągu jednego cyklu zegara. Prosta matematyka sprawia, iż maszynka od Sony wygrywa 1152 do 768. Przewaga zarysowuje się również w przypadku teraflopów, czyli liczby operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Xbox One z wynikiem 1,23 wypada biednie w porównaniu do 1,84 PS4. Oznacza to, iż PS4 posiada około 50% więcej graficznej mocy obliczeniowej.

spec_xbox_ps4

No dobrze, ale gdyby do tego przyrównać średniej klasy PC, który aktualnie znajduje się na rynku, okazałoby się, iż nowa generacja sprzętowa gości pod strzechami wielu z nas już od dłuższego czasu.

Źródło: Anandtech

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *