PhoneGap beta dla deweloperów Windows Phone

Firma Microsoft razem z Nitobi wprowadziły na rynek wersję testową platformy PhoneGap. Rozwiązanie ułatwi pracę mobilnym programistom, oferując im większe możliwości tworzenia aplikacji. PhoneGap korzysta z HTML5, CSS i JavaScript i pozwala tworzyć natywne aplikacje działające w systemie Windows Phone Mango.

PhoneGap to platforma pozwalająca osadzić aplikacje web napisane za pomocą języka HTML5 i JavaScript wewnątrz platformy mobilnej. Dzięki dołączonej bibliotece zapewnia ona dostęp do natywnych funkcjonalności telefonu, takich jak geolokalizacja, akcelerometr, aparat fotograficzny, media, czy technologia multitouch.

PhoneGap nie jest standardowym frameworkiem, lecz środowiskiem programistycznym o charakterze open source, pozwalającym programistom tworzyć aplikacje na wiele platform z użyciem technologii internetowych HTML5, CSS i JavaScript. W systemie Windows Phone Mango PhoneGap wykorzystuje wsparcie HTML5 zapewnione przez przeglądarkę Internet Explorer 9.

Udostępnienie wersji beta to pierwszy krok firm Microsoft i Nitobi w kierunku pełnego wsparcia PhoneGap dla Windows Phone Mango. Powstał również specjalny blog, dedykowany zaawansowanym deweloperom aplikacji mobilnych z całego świata, na którym mogą oni wymieniać się doświadczeniami związanymi m.in. z tworzeniem aplikacji na Windows Phone 7.

Obecna wersja beta platformy zawiera większość podstawowych funkcji oraz JavaScript API do korzystania z funkcji systemu Windows Mango, takich jak: informacje o statusie urządzenia (w tym UDDI – Universal Description, Discovery and Integration), dodawanie i wyszukiwanie kontaktów, status połączenia (sieć/stan połaczenia wi-fi), alerty, powiadomienia, media (obraz i dźwięk), aparat fotograficzny, akcelerometr i geolokalizacja.

Wersję beta bibliotek PhoneGap można pobrać pod adresem: https://github.com/phonegap/

Źródło: Microsoft

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *