BUILD: Microsoft prezentuje Windows 8

Dziś podczas pierwszej i najważniejszej w roku konferencji dla programistów, Microsoft zaprezentował szczegółowy podgląd następnej wersji systemu Windows o nazwie kodowej Windows 8. Dowiedzieliśmy się, że “ósemka” będzie oferowała dwa typy interfejsów, tradycyjny i dostosowany do urządzeń dotykowych. Jednocześnie przedstawiono narzędzia dla deweloperów za pomocą których będzie można tworzyć aplikacje dla nowego systemu.

Prezentację Windows 8 poprowadził Steven Sinofsky. Kolejne wydanie Windowsa przyniesie pierwszy całkowicie dotykowych interfejs zbudowany w oparciu o styl Metro znany z systemu Windows Phone 7. Microsoft zamierza promować wśród programistów tworzenie aplikacji w stylu Metro, które mają wypełnić cały ekran urządzeń napędzanych przez Windows 8. Gigant z Redmond zapowiedział, że aplikacje będą mogły komunikować się ze sobą.

Windows 8 będzie zintegrowany z usługami w chmurze. Mowa tu między innymi o wirtualnym dysku SkyDrive na którym można przechowywać pliki, dokumenty, pocztę czy kontakty. Microsoft podkreśla, że kolejny Windows zbudowany został w oparciu o doskonałą podstawę jaką stanowi Windows 7. Użytkownicy będą mogli jednak odczuć poprawę wydajności, bezpieczeństwa, prywatności i niezawodności systemu.

Wśród nowych możliwości dla deweloperów warto wymienić sklep z aplikacjami dla Windows. Usługa wbudowana w systemu umożliwi producentom aplikacji i gier sprzedaż swoich produktów na dowolny system Windows. Jak już wcześniej zapowiedziano, Windows 8 będzie obsługiwał architekturę ARM. Programiści będą mogli tworzyć aplikacje nie tylko na komputery PC ale i tablety.

Uczestnicy konferencji otrzymali prototypowy komputer Samsung PC z systemem Windows Developer Preview. System pomoże tworzyć i testować aplikacje dla Windows 8. Jeszcze w tym tygodniu Microsoft udostępni wspomniane oprogramowanie za pomocą nowej usługi Windows Dev Center.

Z opublikowanych zrzutów ekranu Windows Developer Preview dowiedzieliśmy się, że system dla tabletów będzie posiadał spersonalizowany ekran blokady wyświetlający wiadomości e-mail i inne powiadomienia z różnych aplikacji. Z kolei na ekranie startowym dostępne będą wybrane aplikacje. Również Internet Explorer 10 zostanie dostosowany do interfejsu Metro przez co ułatwiona zostanie obsługa z poziomu urządzeń dotykowych. Konferencja BUILD w Anaheim w Kalifornii to najważniejsze w roku wydarzenie dla deweloperów związanych z technologiami Microsoftu. Więcej informacji oraz przekazy na żywo znaleźć można na oficjalnej stronie www.buildwindows.com.

Galeria z konferencji BUILD i screeny Windows Developer Preview:

Źródło: Microsoft

2 thoughts on “BUILD: Microsoft prezentuje Windows 8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *