Windows 8 Build 8102 – pierwsze wrażenia (wideo)

Od kilkunastu godzin użytkownicy mogą instalować wersję pre-beta systemu Windows 8. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej nadchodzącemu systemowy, który w przyszłości zastąpi Windows 7. Przypomnijmy, pierwszego dnia konferencji BUILD Microsoft udostępnił za pośrednictwem Windows Dev Center szczegółowy podgląd systemu pod nazwą Windows Developer Preview.

Instalacja Windows Developer Preview nie odbiega od schematu jaki znamy z Windows 7. Nie da się ukryć, że Windows 8 będzie kontynuacją tego co Microsoft rozpoczął wydając Windows Vistę i 7. Po instalacji przywita nas zupełnie nowy ekran konfiguracji, który nawiązuje do Metro UI. Aby skonfigurować system niezbędne jest konto w jednej z usług giganta, np. Windows Live.

Po zakończeniu konfiguracji systemu otrzymujemy ekran prezentowany już wielokrotnie przy okazji przecieków na temat Windows 8. Chodzi oczywiście o interfejs w stylu Metro, który co niektórzy zdążyli już poznać za pośrednictwem mobilnego systemu Windows Phone 7. Całość opiera się na “kafelkach” które są oczywiście interaktywne i współpracują z zainstalowanymi w systemie aplikacjami. Wystarcza jednak kliknąć w kaflę tradycyjnego pulpitu, a otrzymamy widok znany z “siódemki”. Co prawda zmianie uległ Windows Explorer (zyskał interfejs “wstążki”) jednak wszystko nadal pozostaje na swoim miejscu.

Windows Developer Preview został udostępniony przede wszystkim dla deweloperów którzy chcą zapoznać się z nowym stylem Metro. Dodatkowo Microsoft udostępnił zestaw narzędzi programistycznych do tworzenia aplikacji. W ten sposób w najbliższym czasie powinniśmy otrzymać pierwsze aplikacje wspierające nowy interfejs.

Na szczęście dla zwykłych użytkowników, Microsoft nie zrezygnował z tradycyjnego interfejsu Windowsa. Nakładka Metro UI będzie dodatkiem dla urządzeń mobilnych takich jak tablety. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby zwykli PC’towcy korzystali z kafelek.

Zapraszamy do obejrzenia poniższego materiału. Oczywiście to tylko namiastka możliwości Windows Developer Preview.

Udostępniony system nazwano Windows Developer Preview i jest on dostępny w kilku wariantach: 32-bit, 64-bit oraz 64-bit z dołączonym pakietem narzędzi dla programistów. Wymagania sprzętowe wersji pre-beta nie są wygórowane. Wystarczy procesor 1 GHz, 1 GB pamięci RAM (32-bit) lub 2 GB RAM (64-bit), 16 GB wolnego miejsca na dysku twardym (32-bit) lub 20 GB (64-bit), karta graficzna z obsługa DirectX 9 i WDDM 1.0. Windows 8 Build 8102 dostępny jest do pobrania za darmo z tej lokalizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *