Platforma Microsoft Lync już dostępna

Microsoft ogłosił dostępność nowej platformy komunikacyjnej dla małych i średnich przedsiębiorstw – Microsoft Lync, która łączy użytkowników komputerów, telefonów oraz przeglądarek w praktycznie każdym miejscu i o każdej porze. Microsoft Lync to nowy sposób komunikacji między pracownikami zwiększający efektywność pracy i obniżający koszty prowadzenia biznesu.

Microsoft Lync to pojedyncza platforma, która łączy wiadomości błyskawiczne, zarządzanie obecnością, dźwięk, wideo, konferenencje internetowe i głos, aby łączyć ludzi i umożliwiać im optymalną komunikację. Platforma ma jeden wspólny interfejs, który współpracuje ze znanymi i używanymi aplikacjami, takimi jak Microsoft Office, Microsoft SharePoint oraz Microsoft Exchange.

Klienci tacy jak Estee Lauder Companies Inc., Nikon Corp., Marquette University, France Telecom i Herreknect AG wdrażają Lync 2010 w celu poprawy komunikacji wewnętrznej i przekształcenia działalności biznesowej. Na przykład Nikon używa rozwiązania Lync w połączeniu z SharePoint i Exchange, aby zwiększyć produktywność pracowników. Dotychczas w niektórych obszarach wzrosła ona o 30 procent. Microsoft niedawno zlecił firmie Forrester Consulting przeprowadzenie badań nad ogólnym wpływem ekonomicznym (Total Economic Impact), z których wynika, że w dużych organizacjach Lync 2010 oferuje zwrot z inwestycji (z uwzględnieniem ryzyka) w wysokości 337 procent, w tym 6,35 mln dolarów w kosztach materialnych w ciągu trzech lat, z okresem spłaty wynoszącym 12 miesięcy.

Najważniejsze funkcjonalności Lync Server 2010:

  • Szybsze wyszukiwanie odpowiedniej osoby. Dzięki integracji z usługą Active Directory, Lync Server 2010 pomaga użytkownikom znaleźć właściwą osobę, udostępnia jej aktualny status, a następnie umożliwia różne warianty efektywnego kontaktu z nią, poprzez połączenia głosowe i wideo oraz przesyłanie dokumentów. W razie potrzeby, użytkownicy mogą inicjować takie połączenia bezpośrednio z nowej karty kontaktów. Używając narzędzia Skill Search znanego z SharePoint, użytkownicy mają również możliwość wyszukiwania innych osób w oparciu o ich umiejętności, wiedzę i informacje o grupie.
  • Komunikacja kontekstowa bezpośrednio z poziomu Microsoft Office. Lync Server 2010 współpracuje z programem Microsoft Exchange Server, Microsoft SharePoint Server i aplikacjami pakietu Microsoft Office. Umożliwia to bardziej efektywną i stałą współpracę wykorzystującą opcję click-to-call (kliknij i dzwoń) oraz nowe karty kontaktów.
  • Ulepszone spotkania wirtualne w celu poprawy wydajności pracy. Użytkownicy mogą zaplanować spotkanie bezpośrednio z poziomu Microsoft Outlook i dołączyć się do niego przez Lync 2010 za pomocą komputera, telefonu lub przeglądarki internetowej. Lync Server 2010 zapewnia interfejs użytkownika z zintegrowanym systemem audio i wideo, co pozwala dzielić się prezentacjami, uwagami, nakładać nowe teksty oraz używać wizualnych wskaźników w celu bardziej efektywnej pracy. Dodatkowo użytkownicy mają dostęp do opcji tworzenia spotkań ad hoc, przenosząc się “na żywo” z komunikatora do Live Meeting, bezpośrednio z poziomu interfejsu Microsoft Lync.
  • Kompletny zestaw funkcji głosowych klasy biznes. Lync Server 2010 oferuje oryginalny zestaw połączeń głosowych, który może ulepszyć lub zastąpić tradycyjne systemy PBX. Teraz można prowadzić połączenia głosowe przez Internet będąc poza biurem i bez konieczności połączenia VPN.
  • Integracja z istniejącymi systemami PBX. Server Lync 2010 działa z prawie wszystkimi systemami PBX, czy to stosując Session Initiation Protocol (SIP) czy też uprawnione bramki, oraz łączy się z zewnętrznymi SIP Trunking Services.
  • Łatwe wdrażanie i zarządzanie systemami o dowolnej skali. Lync Server 2010 może zapewnić usługi aktualizacji statusów, wiadomości błyskawicznych i konferencji dla każdej organizacji z maksymalnie 10 000 użytkowników na serwer, 100 000 użytkowników na grupę (przy nieograniczonej ilości grup). Zautomatyzowane narzędzia nie tylko upraszczają planowanie pojemności i topologie projektu, ale także automatycznie wysyłają informacje o zmianach w konfiguracji i zmianach we wszystkich serwerach w sieci. W ten sposób eliminowane są zarówno konieczność pracy ręcznej, jak i prawdopodobieństwo wystąpienia błędnego zapisu.

Microsoft Lync 2010 i Microsoft Lync Server 2010 są już dostępne w sprzedaży. Usługa Microsoft Lync Online będzie dostępna jako część Office 365, z funkcjami głosowymi dostępnymi w 2011 r. Usługa Lync Online będzie oferować wiadomości błyskawiczne, zarządzanie obecnością, konferencje audio i wideo oraz połączenia głosowe między użytkownikami.

Microsoft Lync to nowa marka rodziny produktów znanych poprzednio jako Microsoft Communications Server, Microsoft Office Communications Online oraz Microsoft Office Communicator, która obecnie obejmuje również rozwiązania Microsoft Lync Web App i Microsoft Lync Online.

Więcej informacji o platformie Microsoft Lync można znaleźć pod adresem www.microsoft.com/lync.

Źródło: Microsoft

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *