Polaris to nowa wersja systemu Windows 10, “chudsza” niż Windows 10 S

Windows 10

Microsoft od dłuższego czasu pracuje nad skonsolidowaną wersją Windowsa, która będzie działać na wielu platformach jednocześnie. Projekt jest nieoficjalnie nazywany jako One Windows lub OneCore, a ostatnim przedsięwzięciem z tym związanym jest Windows Core OS.

Jednym z wariantów Windows Core OS jest specjalna wersja systemu, przeznaczona dla przyszłych urządzeń wyposażonych w dwa ekrany. Dzięki temu będzie oferowała funkcje typowe dla smartfonów, jak również nieco bardziej zaawansowanych komputerów. Przyda się między innymi w nadchodzących sprzętach ze składanym ekranem.

Innym wariantem, który w tym momencie interesuje nas bardziej, jest Polaris. Pierwsze nieoficjalne informacje na ten temat przekazuje serwis Windows Central. Ma to być specjalna wersja systemu, zaprojektowana z myślą o klasycznych pecetach, notebookach i urządzeniach 2w1.

Polaris ma być w całości oparty na platformie UWP (Universal Windows Platform), a więc możliwa będzie instalacja aplikacji wyłącznie z Microsoft Store. Z udostępnionych wieści wynika, że pod względem możliwości będzie on jeszcze bardziej ograniczony od Windows 10 S.

Microsoft ma się w nim pozbyć niemal wszystkich starych i dobrze znanych elementów systemu. Dzięki temu firma uzyska lepszą wydajność, bardziej efektywne zarządzanie energią oraz większą elastyczność.

Google Chromebook

Polaris może być odpowiedzią na Chrome OS

Dla zwykłego użytkownika

Warto dodać, że Microsoft nie zamierza rezygnować z Windows 10 Pro. Ta wersja systemu wciąż będzie dostępna dla osób, które wymagają od komputera nieco więcej i chcą mieć lepszą kontrolę nad wszystkim.

W przypadku zwykłych, mniej wymagających użytkowników, forsowany będzie natomiast Polaris, który zaoferuje odpowiednią wydajność, prostotę użytkowania i funkcje, które w zupełności wystarczą do codziennej pracy i konsumpcji treści.

Użytkownicy nie będą jednak mogli przenieść się z Windows 10 Polaris na Windows 10 Pro, jak ma to miejsce z Windows 10 S. Architektura obu systemów będzie się bowiem różnić na tyle, że nie będzie to możliwe. Polaris będzie dostępny wyłącznie na nowych, specjalnie przystosowanych urządzeniach.

Obecnie nie wiadomo, kiedy ewentualnie Polaris ujrzy światło dzienne. Prawdopodobny jest bliżej nieokreślony termin 2019 roku.

Źródło: Windows Central via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *