Nowe narzędzie dla Windows 10 pozwoli sprawdzić jakimi danymi dzielimy się z firmą Microsoft

data collection

Microsoft zapowiedział na swoim blogu zupełnie nowe narzędzie, które pojawi się wraz z kolejną dużą aktualizacją systemu Windows 10. Pozwoli ono dogłębnie sprawdzić, jakie dane są zbierane i wysyłane na serwery firmy.

Narzędzie będzie dostępne z poziomu Microsoft Store i umożliwi szczegółowe przejrzenie informacji, którymi świadomie lub nie dzielimy się z amerykańską firmą.

Windows Diagnostic Data Viewer wyświetli między innymi informacje związane z łącznością, konfiguracją, danymi użytkowymi produktów i usług itp.

Windows 10 data collection
Windows Diagnostic Data Viewer

Dzięki temu Microsoft stara się być bardziej transparentny w zbieraniu danych od użytkowników. Praktycznie od momentu premiery Windows 10 jest to jeden z najczęściej powtarzanych argumentów przeciwko nowemu systemowi.

Pojawi się też historia aktywności, która umożliwi podejrzenie danych związanych z historią użytkowania, zapisaną na koncie Microsoftu. Użytkownik będzie mógł podejrzeć poszczególne elementy, a także usunąć wybrane z nich.

Nowe funkcje związane z prywatnością zostaną dodane do Windows 10 wraz z kolejną dużą aktualizacją systemu. Użytkownicy zapisani do szybkiego kręgu aktualizacji wypróbują je w przeciągu kilku następnych tygodni, w ramach wydania testowego.

Źródło: Microsoft, Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *