Pomysł na wykorzystanie Minecrafta w rozwoju sztucznej inteligencji

Przyzwyczailiśmy się do tego, że Minecraft to gra, która rozwija kreatywność. Świat pixeli pełnych kwadratowych klocków zdobył serca graczy na całym świecie. Wiele osób obawiało się o rozwój Minecrafta po tym jak tytuł został przejęty przez Microsoft. Okazuje się, że amerykański gigant zamierza wykorzystywać grę nie tylko w celach rozrywkowych.

Wedle ostatnich doniesień, zespół rozwojowy z placówki firmy w Cambridge stworzył na bazie Minecrafta specjalny system AIX. Najprościej rzecz ujmując jest to swego rodzaju „piaskownica”, w której naukowcy zamierzają obserwować sztuczną inteligencję. AI będzie otrzymywać zadania podobne do celów, jakie gracze stawiają sobie sami do wykonania. Testy sprawdzą czy AI posługuje się podobnymi do ludzkich zasadami rozumowania oraz czy uczy się na błędach. Wirtualna piaskownica pozwoli w przyszłości na udoskonalenie algorytmów sztucznej inteligencji.

Co ważne, Microsoft już teraz zaoferował system AIX placówkom akademickim na całym świecie. Firma zapowiedziała również, iż całość będzie dostępna na licencji open-source już od najbliższych wakacji. Programiści giganta z Redmond mają nadzieję, iż dzięki temu uda się zintensyfikować badania nad rozwojem AI.

Źródło: Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *