Ponad 12 tysięcy komputerów rządowych w Kanadzie pracuje na Windows XP

Część komputerów w kanadyjskich urzędach wciąż pracuje na Windowsie XP, 14-letnim systemie operacyjnym, który od prawie dwóch lat nie jest już wspierany przez Microsoft – informuje serwis Global News.

Dokładna liczba rządowych urządzeń działających na Windows XP nie jest znana, jednak wspomniany portal wszedł w posiadanie wewnętrznych danych z końca marca bieżącego roku. Wtedy też przestarzałych komputerów w kanadyjskim rządzie było ponad 12 tysięcy, z czego niemal 5 tysięcy znajdowało się w Departamencie Obrony.

Microsoft zakończył oficjalne wsparcie Windowsa XP w kwietniu 2014 roku. Wtedy też kanadyjski rząd podpisał umowę na kwotę 306 tysięcy dolarów, w ramach której wykupił dodatkowy rok aktualizacji.

Okres wsparcia zakończył się jednak w marciu 2015, a od tej pory komputery z systemem Windows XP są podatne na wszelkiego rodzaju luki, które nie zostały przez Microsoft załatane.

Przedstawiciele rządu tłumaczą, że urządzenia działające pod kontrolą Windows XP funkcjonują według specjalnie przygotowanych procedur. Jednocześnie wyjaśniono, że komputery pracują w zamkniętych, odizolowanych środowiskach, które nie są połączone z innymi rządowymi sieciami.

Komputery z Windows XP w kanadyjskim rządzie mają być ponadto wyeliminowane „najszybciej, jak to możliwe”.

Źródło: Global News via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *