Poprawka dla Windows 10 może powodować znaczący wzrost wykorzystania procesora

Windows 10 May 2019 Update

Ze strony grupy użytkowników systemu Windows 10 z całego świata od kilku dni płyną doniesienia o nowym problemie. Tym razem chodzi o zdecydowanie za duże wykorzystanie procesora. Okazuje się, że winną zamieszania jest najnowsza aktualizacja systemu Windows 10 May 2019 Update.

Zbyt duże obciążenie procesorów spowodowane jest przez najnowszą aktualizację oznaczoną numerem KB4512941. Zainstalowana została ona u wszystkich użytkowników, którzy w obrębie Windows Update ręcznie sprawdzili dostępność poprawek i wyrazili zgodę na ich wdrożenie. Zrobiło tak całkiem sporo osób, gdyż Windows 10 KB4512941 naprawia zepsuty wcześniej Windows Sandbox oraz rozwiązuje problemy z czarnym ekranem wyświetlanym w trakcie połączeń trybu Pulpitu Zdalnego. 

Windows 10 Build 18362.329 z niewiadomych przyczyn w znaczącym stopniu obciąża procesor, dzięki czemu w dużej mierze wpływa na pogorszenie wydajności komputerów o relatywnie niewielkiej mocy obliczeniowej. Podejrzewa się, że sprawcami zamieszania są błędy w obrębie aplikacji Cortana, która została modyfikowana przy okazji najnowszej poprawki. Szybki rzut oka w Menadżerze Urządzeń zdradza, że to właśnie Cortana (SearchUI.exe) potrafi rezerwować sobie nawet 40% mocy obliczeniowej procesora.

“Po zainstalowaniu poprawki KB4512941 (OS Build 18362.329) okno wyszukiwania pozostaje puste, a SearchUI.exe wciąż zużywa ok. 200 MB pamięci”, pisze użytkownik Reddita na Microsoft Feedback Hub. Inny mu wtóruje: “Cortana zużywa ciągle ok. 35% mocy obliczeniowej procesora oraz 150 MB pamięci. Pomimo tego wyszukiwarka obok Menu Start nie zwraca żadnych wyników, nawet po kilku minutach oczekiwania”.

Źródło: Reddit

Co ciekawe poprawka była testowana przez członków programu Windows Insider na ponad tydzień przed publikacją. Użytkownicy zgłaszali problemy ze zbyt wysokim zużyciem zasobów procesora. Microsoft najwyraźniej zignorował problem, gdyż ten nie był zbyt powszechny.

Jak zmniejszyć wykorzystanie procesora przez SearchUI.exe?

Użytkownicy donoszą, że wystarczy skasować wpis w rejestrze, który zakazuje wyszukiwarce z Menu Start wysyłania zapytań o lokalne wyniki wyszukiwania do Bing (zmieniamy wartość “Reg Name: BingSearchEnabled” w kluczu Computer\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Search na “Reg Value: 0”. 

Łatwiejsze od modyfikowania rejestru jest jednak odinstalowanie poprawki KB4512941 z poziomu menu “Ustawienia”, “Aktualizacja i zabezpieczenia”, “Wyświetl historię aktualizacji”, “Odinstaluj aktualizacje”.

Źródło: Reddit, Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *