Popularność Windows XP drastycznie spada

Windows XP to przestarzały, jednak wciąż niezwykle popularny system operacyjny, który przez ostatnich kilka miesięcy utrzymywał w miarę równą liczbę użytkowników. W grudniu sytuacja ta uległa diametralnej zmianie, a Microsoft ma powody do zadowolenia.

Od momentu premiery Windows 8 Microsoft pragnie, aby jak największa ilość użytkowników porzuciła przestarzałego XP na rzecz nowszego rozwiązania. Szeroko zakrojona kampania chyba w końcu zaczęła przynosić skutki, gdyż w grudniu popularność Windows XP spadła o 2,24% i zatrzymała się na poziomie 28,98% całkowitego udziału rynku systemów operacyjnych.

Użytkownicy porzucający Windows XP dzielą się na dwie grupy, które wybierają zarówno Windows 7, jak i kafelkową Ósemkę. Siódemka wciąż jest na pierwszym miejscu, osiągając wynik na poziomie 47,52%.

2014-01-02_113754

Windows 8 wraz z aktualizacją 8.1 posiada już nieco ponad 10% wpływów, notując w grudniu wzrost o niecały procent. Nie jest to jednak wynik na miarę oczekiwań Microsoftu, który chciałby całkowicie wyeliminować starego Windowsa XP i przenieść wszystkich użytkowników do kafelkowego ekosystemu.

Nie ulega jednak wątpliwości, że z miesiąca na miesiąc popularność XP będzie malała, osiągając punkt kulminacyjny w kwietniu. Wtedy bowiem zakończone zostanie oficjalne wsparcie tego systemu przez Microsoft.

Źródło: Net Applications

One thought on “Popularność Windows XP drastycznie spada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *