Popularność Windows XP w Europie Wschodniej

Microsoft zakończył wsparcie Windows XP w kwietniu 2014 roku, a to oznacza, że system nie otrzymuje już aktualizacji bezpieczeństwa łatających wykryte luki. Dla niektórych firm nie jest to jednak przeszkodą. Bitdefender podaje, że około 1/3 przedsiębiorstw w Europie Wschodniej wciąż korzysta z tego systemu.

Od zakończenia wsparcia Windowsa XP minęło już półtora roku. To wystarczająco dużo, by większość firm i przedsiębiorstw zdołała przenieść się na nowsze i tym samym bezpieczniejsze rozwiązanie. Tymczasem Bitdefender podaje, że około jedna trzecia małych i średnich firm w Europie Wschodniej wciąż korzysta z przestarzałego systemu. Dotyczy to również sektora publicznego.

Ukraina wiedzie prym w tym niechlubnym rankingu. Aż 41,2% wszystkich firm i przedsiębiorstw (włączając w to sektor publiczny), które korzystają z oprogramowania antywirusowego Bitdefender, wciąż opiera swoją działalność na Windows XP. Nieco lepiej jest na Węgrzech, gdzie wspomniany system jest zainstalowany na 37,5% komputerów. Trzecie miejsce zajmuje Rumunia z wynikiem 34%.

Zaraz za podium znajduje się nasz kraj. W Polsce aż 24,05% firm korzystających z Bitdefendera wciąż ma zainstalowany system Windows XP. Zaraz za Polakami plasuje się Mołdawia (18,7%), Słowacja (10,61%) oraz Bułgaria (6%).

Specjalista z firmy Bitdefender wyjaśnia, że część firm pozostaje na Windows XP ze względu na autorskie narzędzia, które zostały napisane pod ten system. Większość wewnętrznych rozwiązań zazwyczaj nie jest kompatybilna z Windows 7 lub Windows 8.1. Koszty przystosowania do nowszej platformy mogą być zatem znacznie większe.

Źródło: Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *