Porozumienie Microsoftu i UE w sprawie przeglądarek

Komisja Europejska ostatecznie przyjęła propozycję Microsoftu w sprawie wyboru przeglądarki w systemie Windows.

W ramach zobowiązań zatwierdzonych przez Komisję Microsoft przez pięć lat udostępniać będzie na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (poprzez mechanizm Windows Update) okno wyboru, dzięki któremu użytkownicy systemów Windows XP, Windows Vista oraz Windows 7 będą mogli wybrać przeglądarkę internetową. Zobowiązania przewidują również, że producenci komputerów będą mieli możliwość instalowania konkurencyjnych przeglądarek internetowych, ustawienia ich jako domyślne i zupełnego wyłączenia przeglądarki Internet Explorer.

Wstępny pogląd Komisji był taki, że Microsoft dopuścił się naruszenia konkurencji poprzez związanie przeglądarki Internet Explorer z systemem Windows. W ten sposób Microsoft uzyskiwał sztuczną przewagę dystrybucyjną dotyczącą ponad 90% komputerów osobistych, która nie wynikała z zalet jego produktów. Ponadto według wstępnego poglądu Komisji związanie tych dwóch produktów hamowało innowacyjność na rynku i w sposób sztuczny nakłaniało dostawców treści internetowych i twórców oprogramowania do opracowywania produktów i stron internetowych dostosowanych przede wszystkim do przeglądarki Internet Explorer.

Zatwierdzone zobowiązania stanowią odpowiedź na te zarzuty. Dzięki zainstalowaniu okna wyboru użytkownicy komputerów osobistych będą mieli możliwość dokonania rzeczywistego i świadomego wyboru między przeglądarką Internet Explorer a konkurencyjnymi przeglądarkami internetowymi. Zagwarantuje to konkurencję w oparciu o zalety produktów i stworzy konsumentom szansę korzystania z nowości technicznych i innowacji zarówno na rynku przeglądarek internetowych, jak i rynkach powiązanych, takich jak rynek aplikacji sieciowych.

Okno wyboru przeglądarki będzie zawierało 12 aplikacji. Na pierwszym planie znajdzie się pięć najpopularniejszych produktów: Google Chrome, Opera, Mozilla Firefox, Internet Explorer i Safari. Po przewinięciu ekranu będą dostępne pozostałe, mniej popularne przeglądarki.

W decyzji zamieszczono klauzulę, która umożliwia Komisji dokonanie za dwa lata przeglądu zobowiązań. Microsoft będzie regularnie przedstawiał Komisji sprawozdania dotyczące realizacji zobowiązań i pod pewnymi warunkami na wniosek Komisji wprowadzał dostosowania do ekranu wyboru. Pierwsze sprawozdanie przewidziane jest za pół roku. Jeśli Microsoft nie dotrzyma podjętych zobowiązań, Komisja może nałożyć grzywnę w maksymalnej wysokości 10% rocznego obrotu przedsiębiorstwa bez konieczności udowadniania naruszenia unijnych reguł konkurencji.

Źródło: europa.eu, Microsoft

3 thoughts on “Porozumienie Microsoftu i UE w sprawie przeglądarek

  1. Oczywiscie ze Unia ma tu oczywista racje dlaczego Microsoft ma blokować udział na rynku przeglądarek lepszych i bezpieczniejszych….Firefox i Opera sa przeglądarkami bardziej funkcjonalnymi i bezpieczniejszymi wiec z tego działania uni jestem bardzo zadowolony..;)

  2. Taka jest głupota wg. Microsoftu T_T poza tym dla Windows XP (od Service Pack 1) jeśli się usunie tylko przeglądarkę w nLite to nic się nie stanie z Systemem (w typu: BSOD czy błędy) i nadal będą działały takie jak Stare GG,Maxthon,Avant Browser czy Malutki Browzar i nie przemujcie się głupotą od Microsoftu co oni mówią o IE a jeśli Chcecie unikać Głupot z Microsoftu o Usunięciu to już wasza Sprawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *