Project xCloud – czy tak będzie wyglądał gaming przyszłości?

xCloud Xbox

O Project xCloud wiadomo już od dłuższego czasu, lecz tak naprawdę do tej pory dostawaliśmy tylko skrawki oficjalnych informacji. Głównym założeniem usługi jest oczywiście granie “on the devices you want, whenever you want” – to hasło powtarzane jest przez przedstawicieli Xboxa przy każdej możliwej okazji i chyba najtrafniej opisuje wizję nowoczesnego grania z perspektywy Microsoftu.

Na zeszłorocznym E3 dowiedzieliśmy się, że publiczne testy Project xCloud mają ruszyć już w 2019 roku i wczoraj dostaliśmy potwierdzenie tych słów. Kareem Choudhry, dyrektor całego projektu, podczas najnowszego Inside Xbox opowiedział nieco o nadchodzących planach związanych z graniem w chmurze i po raz kolejny zaznaczył, że tak właśnie będzie wyglądać gaming przyszłości.

Przede wszystkim jednak zaprezentowano gameplay “na żywo” z gry Forza Horizon 4 na komórce. Trzeba przyznać, że całość wygląda naprawdę ciekawie, a sama rozgrywka jest płynna, lecz wystarczy jedynie chwila uwagi, aby zauważyć, iż gameplay został prawdopodobnie nagrany już wcześniej. Akcja na ekranie telefonu ewidentnie nie jest zsynchronizowana z poruszaniem gałką przez prowadzącą. Być może to tylko przypuszczenia, lecz w komentarzach pod poniższym materiałem również znajdują się podobne głosy.

Tak czy inaczej, wizja Microsoftu i jego plany są naprawdę ambitne i świetnie, że firma próbuje dynamicznie rozwijać branżę gier wideo. W oficjalnej notce zamieszczonej na stronie Xboksa można wyczytać jednak, że “tylko dodajemy więcej sposobów grania w gry z naszej konsoli. Uwielbiamy zabawę poprzez podłączenie sprzętu do telewizora 4K z pełną obsługą HDR – jest i będzie to fantastyczny sposób na granie. Chcemy jednak, aby użytkownicy mieli możliwość decyzji na czym i gdzie chcą grać”.

Ten fragment ukazuje świadomość firmy, że na odejście od tradycyjnej zabawy z grami wideo jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie. Osobiście nie wyobrażam sobie, gdyby na rynku pozostały jedynie sprzęty pozwalające na grę streamingową. Trzeba mieć jednak na uwadze, że Xbox będzie cały czas szedł w stronę właśnie rozwoju przedsięwzięć pokroju Project xCloud i jest to w zasadzie świetny pomysł – dobrze jednak żeby nie działo się to kosztem osób preferujących zabawę przy “normalnej” konsoli.

Testy Project xCloud mają odbyć się w tym roku, lecz Xbox nie mówi nic więcej oprócz “będziemy w kontakcie”. Warto więc śledzić najnowsze aktualizacje związane z nowym projektem, aby nie przegapić ewentualnej rejestracji na owe testy. 

Źródło: Xbox, Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *