Ranking najpopularniejszych przeglądarek internetowych w czerwcu

Koniec miesiąca to czas różnego rodzaju podsumowań. Net Applications jak zwykle opublikowało ranking najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Badanie obejmuje okres czerwca i już na wstępie warto zaznaczyć, iż zmiany są dość mocno widoczne gołym okiem. Przede wszystkim na znaczeniu zyskał Internet Explorer 10, wyprzedzając Firefoxa 21.

Microsoft ma powody do dumy – jego najnowsza wersja (nie licząc testowej 11, która na razie jest dostępna tylko na Windows 8.1) przeglądarki internetowej wspięła się na podium, zrzucając z niego Firefoxa. W stosunku do analogicznego okresu maja, zanotowano wzrost ponad 4%, co jest wynikiem naprawdę dobrym. Internet Explorer 10 jest obecnie używany przez 13,52% wszystkich użytkowników internetu, podczas gdy Firefox 21 gości na 12,47% urządzeń.

ranking-062013

Drugie miejsce nieprzerwanie piastuje Google Chrome 27 z wynikiem 13,76%, natomiast zaszczytny najwyższy stopień podium należy do Internet Explorer 8, który jest używany przez 22,67% użytkowników. Warto jednak zaznaczyć, iż ten ostatni jest domyślną przeglądarką w systemie Windows XP i w większości przypadków służy tylko i wyłącznie do pobierania innych przeglądarek.

Należy jednak pamiętać, iż jest to ranking porównujący konkretne wersje programu. Jeżeli weźmiemy pod uwagę całokształt, to sytuacja wygląda zgoła inaczej. Pierwsze miejsce co prawda piastuje Internet Explorer (56,15%), jednak zaraz za nim znajduje się Firefox (19,15%), a dopiero później Google Chrome (17,17%).

ranking-062013_2

Wzrost IE10 można również tłumaczyć faktem, że jest on domyślną przeglądarką Windows 8, a kopii tego systemu przybywa z dnia na dzień. Przeglądarka jest także dostępna dla Windows 7 jako dobrowolna aktualizacja.

Szczegółowy raport dostępny jest pod tym adresem.

Źródło: Net Applications

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *