Microsoft opublikował statystyki uwzględniające popularność 32- i 64-bitowych systemów Windows. Jak się okazuje prawie połowa instalacji Windows 7 to systemy 64-bitowe.
Popularność platform 64-bitowych stale rośnie. Możliwość wyboru pojawiła się wraz z wydaniem Windowsa XP. Późniejsze edycje systemu (Vista i 7) były również dostępne w wersji 32- i 64-bitowej. Z danych Microsoftu wynika, że mniej niż 1% wszystkich systemów Windows XP to edycje 64-bitowe. Nieco lepiej sytuacja wygląda w przypadku Windows Vista – 11%. Największy wzrost popularności systemów 64-bitowych odnotowano po premierze Windows 7. Aż 46% instalacji tego systemu to edycje pozwalające obsłużyć więcej niż 4GB pamięci RAM.
Podstawową zaletą systemów 64-bitowych jest zdolność do obsługi dużych ilości pamięci RAM. Platformy 32-bitowe posiadają ograniczenie do 4GB. W przypadku 64-bitowego Windowsa pamięć może być rozszerzona nawet do 192GB RAM. Według Microsoftu tego typu systemy są bardziej wydajne i lepiej radzą sobie z wirtualizacją.
Microsoft wymienia kilka powodów wzrostu popularności systemów 64-bitowych. Przede wszystkim niższe ceny pamięci RAM w ciągu ostatnich kilku lat. Dodatkowo na rynku jest znacznie więcej gotowych procesorów dostosowanych do obsługi 64-bitów. Według danych NPD nawet 77% komputerów sprzedanych w handlu detalicznym w kwietniu 2010 w USA miało preinstalowany 64-bitowy system Windows.
Źródło: Microsoft
niezile