Rynek komputerów PC wciąż przeżywa kryzys

W kwietniu informowaliśmy o słabej sytuacji na rynku komputerów PC. W pierwszym kwartale bieżącego roku sprzedaż spadła aż o 13,9%, co w dużej mierze było spowodowane pojawieniem się na rynku systemu Windows 8, dołączanego do nowych komputerów. Według najnowszych danych opublikowanych przez serwis Engadget, sytuacja w drugim kwartale bieżącego roku jest jeszcze słabsza, dając ogólny spadek zainteresowania rynkiem PC o 11% względem analogicznego okresu sprzed roku.

Najmocniej straty odczuli producenci Acer (32,6% spadek udziałów względem zeszłego roku) oraz ASUS (21,1%). W przypadku wymienionych firm powodem takiego stanu rzeczy jest koncentracja w ostatnich miesiącach na rynku tabletów i ultrabooków. Spadek zaliczyło również Lenovo o 1,4%, jednak w dalszym ciągu jest najlepiej rozwijającym się producentem komputerów. Straty zaliczyło również HP (7,7%) oraz Dell (4,2%). Powyższe dane dotyczą rynku globalnego, ze szczególnym uwzględnieniem rynku europejskiego oraz Chin.

rynekpc_2013

Nieco inaczej sytuacja wygląda w Stanach Zjednoczonych. Tutaj najlepiej poradziło sobie Lenovo, osiągając wzrost udziałów aż o 19,6% względem poprzedniego roku, a także Dell z wynikiem 5,8%. Pozostali producenci i tutaj zanotowali straty. Nie ma co ukrywać, że kolejne miesiące dla rynku PC mogą być jeszcze słabsze, głównie za sprawą rozwoju urządzeń mobilnych. Sytuację ma wprawdzie szansę zmienić Windows 8.1, jednak z oceną musimy się jeszcze wstrzymać.

Źródło: Engadget

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *