Satya Nadella o unifikacji Windows 9

Satya Nadella podczas kwartalnego spotkania z inwestorami nie stronił od informacji na temat Windows 9. Napomknął między innymi o kwestii unifikacji wszystkich systemów, jednego sklepu z aplikacjami oraz wyjaśnił, jakie wersje będą dostępne na rynku.

O Windows 9, który w środowisku Microsoftu występuje pod nazwą Threshold, wiemy już całkiem sporo, choć wciąż pozostaje wiele niewiadomych. Wczoraj do sieci wyciekły pierwsze screeny prezentujące zarówno menu Start, jak i aplikacje metro uruchamiane z poziomu pulpitu. Dzisiaj do kolekcji możemy dołożyć informacje pochodzące bezpośrednio od dyrektora generalnego Microsoftu.

Podczas kwartalnego spotkania, na którym omawiane są przychody firmy, Satya Nadella postanowił wyjaśnić kwestie związane z nowym systemem. Microsoft przygotowuje jedną wersję systemu, która będzie kompatybilna ze wszystkimi urządzeniami – smartfonami, tabletami, komputerami PC, a nawet z Xboxem One.

System będzie się odpowiednio skalował, wyświetlając treść w zależności od tego, na jakim urządzeniu zostanie uruchomiony. Dla deweloperów ważny jest fakt, iż aplikacja napisana pod jedną platformę będzie bezproblemowo działać na wszystkich sprzętach zasilanych przez Windowsa. Microsoft chce całkowicie zunifikować swój system i sprawić, że będzie on przystępny zarówno dla zwykłych użytkowników, jak i programistów projektujących własne aplikacje.

Kilka słów padło również na temat dostępnych wersji systemu. Abstrahując od unifikacji, Microsoft przygotuje edycje przystosowane dla firm, domowych użytkowników jak i tych nieco bardziej zaawansowanych. W tej kwestii zatem nic się nie zmieni i prawdopodobnie Windows 9 będzie występował w wersji Home, Pro, Enterprise itp.

Jeżeli ktoś na bieżąco śledzi informacje na temat nowego systemu Microsoftu, nie znajdzie tu raczej nowinek, które nie byłyby powtarzane już wcześniej. Cieszy jednak fakt, że amerykańska firma otwarcie wspomina o Windows 9, pomimo iż oficjalnie niczego jeszcze nie zaprezentowała. Satya Nadella napomknął również, że kolejne informacje będą dostarczane w przeciągu następnych miesięcy. Nie podał jednak dokładnych dat.

Źródło: Neowin, Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *