Siódemka nadal na szczycie: najnowszy ranking systemów operacyjnych

Microsoft ma kolejny powód do zadowolenia – w ostatnim miesiącu zasięg niewspieranego już Windowsa XP drastycznie spadł. Na znaczeniu zyskały natomiast “kafelki”. Prezentujemy najnowszy ranking popularności desktopowych systemów operacyjnych.

Platforma Microsoftu była w listopadzie zainstalowana na ponad 90% wszystkich komputerów na całym świecie. Na drugim miejscu znalazł się Mac z wynikiem nieco przekraczającym 7%. Linux okupuje zaledwie 1,25% wszystkich komputerów.

Jeżeli przyjrzeć się poszczególnym wersjom Windowsa, największe zmiany zaszły odnośnie starego Windows XP. Coraz więcej użytkowników porzuca tę platformę na rzecz nowszych rozwiązań. W październiku Windows XP posiadał zasięg 17%, natomiast w listopadzie było to już zaledwie 13,57%. Kolejne miesiące powinny zatem przynieść rychłą śmierć poczciwego XP-ka.

Osoby porzucające Windows XP wybierają zarówno Windows 7, jak i Windows 8 i 8.1. Z wymienionej trójki najwięcej, bo 1,18 punktów procentowych, zyskał Windows 8.1. Największy zasięg nieprzerwanie posiada Siódemka z wynikiem 53,71%.

Ranking systemów listopad 2014
Ranking popularności systemów operacyjnych – listopad

Pomimo dużego spadku, Windows XP wciąż zajmuje drugą pozycję wśród najpopularniejszych systemów operacyjnych. Jeżeli trend się utrzyma, już w następnym miesiącu na drugiej pozycji ulokuje się Windows 8.1.

Źródło: netmarketshare.com, Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *