Skype konkurencją dla operatorów? KE chce zbadać sprawę

Skype i WhatsApp to obecnie jedne z najbardziej popularnych komunikatorów na świecie, z których można korzystać za pomocą urządzenia mobilnego. I właśnie dzięki temu stanowią bezpośrednią konkurencję dla klasycznych form komunikacji – połączeń głosowych i SMS-ów. Z tego względu Komisja Europejska chce zbadać sprawę, by wprowadzić odpowiednie regulacje.

W przyszłym roku Komisja Europejska chce odświeżyć regulacje związane z działalnością telekomów na terenie wspólnoty. Reuters, który miał już dostęp do wstępnych planów komisarzy informuje, że pod uwagę brani są nie tylko operatorzy, ale również usługi typu Skype i WhatsApp, które stanowią coraz większą konkurencję w tym segmencie.

W dokumentach zapisano, że obecnie operatorzy konkurują z wyżej wymienionymi usługami, podlegając zupełnie innym regulacjom prawnym, przez co są skazani na porażkę. Właśnie tym chce się zająć Komisja Europejska, wprowadzając ujednolicone zasady, które będą obowiązywać zarówno operatorów, jak i usługi typu Skype.

Operatorzy od wielu lat postulują o lżejsze restrykcje związane z ich działalnością. Orange czy Deutsche Telekom regularnie notują spadki przychodów, jako główny powód podając rozwój alternatywnych usług komunikacyjnych – Skype, WhatsApp i tym podobnych.

Przedstawiciele telekomów chcą, aby Skype był postrzegany jako usługa umożliwiająca komunikację głosową. Aplikacja musiałaby podlegać tym samym regulacjom, udostępniając np. możliwość darmowego wykonania telefonu alarmowego.

Komisja Europejska ujawni swoje propozycje związane z rynkiem telekomunikacyjnym w 2016 roku.

Źródło: Reuters via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *