“Stary” Edge znika wraz z aktualizacją zbiorczą KB5001330

Microsoft Edge Chromium

Jak informowaliśmy na początku lutego br., 13 kwietnia Microsoft miał udostępnić zbiorczą comiesięczną poprawkę zabezpieczeń, która spowodowałaby usunięcie przeglądarki Edge Legacy z tych komputerów z systemów Windows 10, na których ta wciąż była zainstalowana. Ta zapowiedź rzeczywiście została spełniona, co oznacza, że Edge Legacy to już tylko przeszłość.

Windows 10 – aktualizacja zbiorcza KB5001330

Aktualizacja zbiorcza dla Windowsa 10 wersji 2004 (20H2), która usuwa z systemu przeglądarkę Edge Legacy to KB5001330. Ta wprowadza też rzecz jasna pewne poprawki związane z bezpieczeństwem i nie tylko.

Jeżeli zainstalujesz poprawkę na swoim komputerze, ta usunie z niego Edge’a Legacy, o ile ten wciąż był na nim obecny, i zastąpi go nową wersją przeglądarki Edge, tą bazującą na silniku Chromium, chyba że zainstalowałeś ją wcześniej. Co istotne, wszystkie dane z oryginalnej przeglądarki, takie jak zakładki, historia przeglądania i hasła, zostaną automatycznie przeniesione do Edge’a opartego na Chromium.

Nowy Edge na silniku Chromium

Pierwotny Edge, czyli Edge Legacy zadebiutował w 29 lipca 2015 roku, czyli blisko 6 lat temu, wraz z systemem Windows 10. Bazował on na silniku EdgeHTML opracowanym przez Microsoft, będącym fokiem silnika Trident.

15 stycznia 2020 roku Microsoft udostępnił użytkownikom systemu Windows 10 nową przeglądarkę Edge, bazującą na silniku Chromium. Wtedy nazwę poprzedniej wersji zmieniono na Edge Legacy. W czerwcu gigant zaczął automatycznie instalować nowego Edge’a na komputerach z Windows 10, natomiast dwa miesiące później ogłosił, że zakończy wsparcie techniczne dla Edge’a Legacy 9 marca 2021 roku.

Nowy Microsoft Edge
Microsoft Edge

Rzecz jasna, zapewne znajdą się osoby, które po instalacji aktualizacji zbiorczej KB5001330 ponownie zainstalują na swoim komputerze Edge’a Legacy. Radzimy jednak tego nie robić. Jako że przeglądarka ta nie otrzymuje już żadnych poprawek, stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa Twoich danych. Naprawdę warto przesiąść się na Edge’a “Chromium” bądź inną wspierana przeglądarkę.

Źródło: Microsoft, Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *