“Stary” Edge wkrótce zostanie usunięty z Windows 10

Microsoft Edge Chromium

Microsoft potrzebował ładnych kilka lat, aby przekonać użytkowników przeglądarki Internet Explorer do sięgnięcia po przeglądarkę Microsoft Edge Legacy (bo pod taką nazwą znana jest dziś pierwotna wersja Edge’a). Jak wiadomo, Edge Legacy został już zastąpiony Edge’m bazującym na silniku Chromium i tym razem gigant z Redmond podchodzi do kwestii żegnania swojej poprzedniej przeglądarki bardziej zdecydowanie.

Koniec wsparcia dla Edge’a Legacy

Microsoft poinformował właśnie, że już 13 kwietnia udostępni zbiorczą comiesięczną poprawkę zabezpieczeń, która usunie przeglądarkę Edge Legacy z tych komputerów z systemem Windows 10, na których wciąż jest ona zainstalowana. Jednocześnie aktualizacja spowoduje automatyczną instalację Edge’a opartego na Chromium.

Oczywiście, jeżeli już wcześniej zainstalowaliście na swoim komputerze przeglądarkę Edge bazującą na Chromium, poprawka co najwyżej usunie Edge’a Legacy, chyba że zdążyliście zrobić to sami. Wówczas nie zauważycie żadnej zmiany.

Historia Edge’a

Pierwotny Edge, czyli Edge Legacy zadebiutował w 29 lipca 2015 roku, czyli ponad 5 lat temu, wraz z systemem Windows 10 i bazował on na silniku EdgeHTML opracowanym przez Microsoft.

15 stycznia 2020 roku Microsoft udostępnił użytkownikom systemu Windows 10 nową przeglądarkę Edge, bazującą na Chromium. Wówczas nazwę poprzedniej wersji zmieniono na Edge Legacy. W czerwcu gigant zaczął automatycznie instalować nowego Edge’a na komputerach z Windows 10, natomiast dwa miesiące później ogłosił, że zakończy wsparcie techniczne dla Edge’a Legacy 9 marca 2021 roku.

Data zakończenia technicznego wsparcia dla Edge’a Legacy oraz oficjalnego zastąpienia go nowym Edgem, opartym na silniku Chromium / Źródło: Microsoft

Niewątpliwie, nawet jeśli aktualizacja automatycznie usunie przeglądarkę Edge Legacy z systemu Windows 10, z pewnością znajdą się tacy, którzy zainstalują ją ponownie. Niemniej, zdecydowanie lepiej przesiąść się na przeglądarkę Edge bazującą na Chromium, chociażby ze względów bezpieczeństwa.

Źródło: Microsoft via Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *