Tej funkcji w Menedżerze urządzeń już nie zobaczysz

Menedżer urządzeń Windows 10

Na urządzeniach z systemem Windows 10 wszelkiego rodzaju sterowniki można pobierać i instalować na wiele sposobów – ręcznie lub automatycznie. W tym celu można korzystać z programów producentów sprzętu, osobiście wyszukiwać sterowników w sieci, a także używać Menedżera urządzeń. To powiedziawszy, okazuje się, że Menedżer urządzeń właśnie został przez Microsoft z pewnych funkcji związanych z instalacją sterowników okrojony. Nie jest to jednak zła wiadomość.

Jak wiadomo Menedżer urządzeń w Windows 10 pozwala na wyszukanie aktualizacji sterownika dla dowolnego zainstalowanego urządzenia. Wystarczy kliknąć na nazwę urządzenia i wybrać opcję “Aktualizuj sterownik”. Wówczas naszym oczom ukazuje się okienko z dwiema opcjami do wyboru – automatyczne oraz ręczne wyszukiwanie sterowników. Jeszcze do niedawna w ramach wyszukiwania automatycznego system przeszukiwał i komputer, i Internet (a w zasadzie serwery Microsoftu), natomiast teraz przeszukuje sam komputer.

Menedżer urządzeń w Windows 10 / Źródło: Instalki.pl

Osoby przyzwyczajone do aktualizowania sterowników za pośrednictwem Menedżera urządzeń mogą poczuć się nieco zagubione. W końcu, zmiana nie została przez Microsoft w żaden sposób ogłoszona, a wprowadzona po cichu, w jednej z ostatnich aktualizacji.

Co ważne, Microsoft wcale nie pozbawił użytkowników systemu Windows 10 możliwości automatycznego wyszukiwania sterowników dostępnych w sieci. Ta funkcja po prostu została przeniesiona do usługi Windows Update.

Od teraz, aby sprawdzić, czy dla naszych sterowników dostępne są jakiekolwiek aktualizacje, należy udać się do opcji usługi Windows Update (Ustawienia -> Aktualizacje i zabezpieczenia -> Windows Update), a następnie kliknąć w napis o treści “Wyświetl aktualizacje opcjonalne”. Jeżeli jakiekolwiek sterowniki będą wymagać aktualizacji, dokładnie w tym miejscu powinna wyświetlić się stosowna informacja.

Dostępne aktualizacje dla sterowników można znaleźć w usłudze Windows Update / Źródło: Instalki.pl

Przenosząc opcję wyszukiwania sterowników w sieci z Menedżera urządzeń do usługi Windows Update, Microsoft zdecydowanie ten proces uprościł. Tym samym nie trzeba wyszukiwać sterowników odrębnie dla każdego urządzenia. W Windows Update sterowniki powinny być odnajdowane dla wszystkich urządzeń. Oczywiście, użytkownicy nadal mogą wybrać, dla jakiego sprzętu sterowniki zainstalować, a dla jakiego nie.

Źródło: Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *