Surface Pro sprzedaje się lepiej. MS publikuje wyniki finansowe za 3 kwartał 2014

Microsoft opublikował wyniki finansowe za trzeci kwartał bieżącego roku, który zakończył się 30 września. Gigant z Redmond zanotował większe przychody, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, jednak jednocześnie spadł zysk netto. Jest to związane z kosztami, które przeznaczone zostały na restrukturyzację działu mobilnego Nokii. Coraz lepiej sprzedają się natomiast tablety z linii Surface Pro.

W trzecim kwartale bieżącego roku Microsoft zanotował przychody na poziomie 23,2 mld dolarów. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to 18,53 mld. Bezpośredni zysk netto wyniósł 4,5 mld dolarów, podczas gdy rok wcześniej było to 5,24 mld dolarów. Prawdopodobnie jest to związane z kosztami restrukturyzacji działu mobilnego, który został przejęty od Nokii.

Co ciekawe, o 127% wzrosły przychody z segmentu Surface Pro. Tablety Microsoftu wygenerowały przychód 908 mln dolarów, podczas gdy rok wcześniej było to zaledwie 400 mln dolarów. Urządzenia te w końcu stały się opłacalne.

W trzecim kwartale Microsoft sprzedał 9,3 mln urządzeń z serii Lumia, generując przychód na poziomie 2,6 mld dolarów. Pomimo wzrostu sprzedaży, przychód znacząco zmalał. Jest to spowodowane wysoką popularnością tańszych urządzeń opartych na Windows Phone.

Microsoft pochwalił się również, że sprzedał 2,4 mln konsoli Xbox. Niestety nie wiemy, jak dokładnie rozkładają się proporcje pomiędzy Xbox One i Xbox 360. Mimo wszystko jest to kolejny kwartał, w którym amerykański gigant przegrywa ze swoim japońskim konkurentem – Sony.

Dobrze trzyma się także segment usług opartych na chmurze. Ogółem przyniósł on 128-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Liczba subskrypcji Office 365 wzrosła już do 7 milionów użytkowników, choć w ogólnym rozrachunku segment Office’a zanotował przychód o 5% mniejszy, niż w ubiegłym roku.

Satya Nadella – CEO Microsoftu podczas ogłaszania wyników stwierdził, że jego firma będzie dużo inwestować w segment gamingowy, związany z Xboxem. Przyznał on również, że to dzięki takim rozwiązaniom jak Kinect można było opracować inne technologie, które odnoszą sukcesy – np. wirtualną asystentkę Cortanę. Microsoft zamierza także położyć większy nacisk na rozwiązania oparte na chmurze.

Źródło: The Verge, Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *